Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Öğretmen Atamaları | Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sözleşmeli Ve Kadrolu Toplam 18 Bin 18 Öğretmen Atadı


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 21.08.2008 tarihinde HeaT tarafından, Eğitim Haberleri, Gelişmeler, Sorunlar ve Sınavlar bölümünde paylaşılmıştır ve 5216 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sözleşmeli ve kadrolu toplam 18 bin 18 öğretmen atadı.

Öğretmen atamaları dolayısıyla MEB Başöğretmen Salonu’nda tören düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, törende yaptığı konuşmada, sonbaharda 10 bin öğretmen daha atanacağını bildirdi.


Başvuran 60 bin 375 adayın 18 bin 18’i kadrolu ve sözleşmeli öğretmen olarak atandı.

Bu arada, atamalarda, sınıf öğretmenliğinin taban puanı 82.231, sosyal bilgiler öğretmenliğinin 83.49, tarih öğretmenliğinin 86.844, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğinin 83.402, Türkçe öğretmenliğinin 85.997 olarak belirlendi.

Atanan öğretmenler, sonuçları MEB’in ”www.meb.gov.tr” ve ”http://personel.meb.gov.tr” internet adreslerinden öğrenebilecekler.


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sonbahar aylarında 10 bin öğretmen daha atayacaklarını, böylece bu yıl toplam 35 binin üzerinde öğretmen atanmış olacağını söyledi.

Öğretmen atamaları dolayısıyla MEB Başöğretmen Salonu’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Çelik, bugün yapılacak 18 bin 193 atamayla birlikte iktidarları döneminde toplam 223 bin öğretmenin görev almış olacağını söyledi. Görevlendirilen 130 bin usta öğretici ve diğer personel ile birlikte 2003-2008 arasında MEB’in toplam 360 bin civarında istihdam oluşturduğunu kaydeden Çelik, kamudaki en büyük istihdamı MEB’in sağladığını anlattı.

Daha önce ”2008 yılında toplam 30 bin öğretmen atanacağı” yönünde açıklama yaptığını belirten Çelik, ancak Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda bu rakamın 35 bine çıkarılmasının kararlaştırıldığını kaydetti. Çelik, 2008 Şubat ayında yaklaşık 7 bin öğretmen atadıklarını, bugün de 18 bin 193 öğretmen atanacağını ifade ederek, ”Sonbaharda da 10 bin öğretmen ataması daha yapacağız. Böylece 2008 yılında toplam 35 binin üzerinde arkadaşımız aramıza öğretmen olarak katılmış olacak” dedi.

MEB’in bütün atama ve başvuru işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirildiğini kaydeden Çelik, ”5-6 yıl öncesine giderseniz öğretmen atamaları adeta bir çileydi. Banka önünde bekleyeceksiniz, para yatıracaksınız, sonra gidip kılavuz alacaksınız, onu doldurup götürüp yatıracaksınız… Bunların hepsi bir çileydi. Bunların hepsi tarihe karışmıştır. Öğretmen adayı arkadaşlarımız öğretmenlik mesleğine yakışır bir şekilde müracaatlarını elektronik ortamda yapıyorlar” dedi.

”HİÇBİR MAAŞLA ÖDENMEZ”

Yeni öğretmenlere ”başarılar” dileyen Çelik, şöyle seslendi:
”Bu meslek hiçbir maaşla, hiçbir ücretle karşılığı ödenebilecek olan bir meslek değil. Siz dünyanın en saygın mesleğine talip oldunuz. Her zaman davranış dili, sözlü dilden daha etkilidir. Öğrencilerinize ne söylerseniz söyleyin, davranışlarınızla göstermediğiniz, onlara rol-model olmadığınız sürece öğrencilerinizi etkileme şansınız yoktur. Bu mesleği yaparken şüphesiz zorluklarla karşılaşacaksınız, belki bir arkadaşımız Ağrı Diyadin’e, diğeri Van Bahçesaray’a gidecek. Nerede olursa olsun bu mesleğin saygınlığıyla biz bu işin üstesinden geleceğiz. Atatürk’ün bize göstermiş olduğu çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkmayı ancak eğitime önem vererek, gerçekten milletimize yakışır güzellikleri şahsımızda yaşatarak, çocuklarımıza örnek olarak gerçekleştirebiliriz.”

Çelik, 8 Eylülde okulların açılacağını anımsatarak, 165 milyon adet ders kitabının öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacağını, okullar açıldığı gün ders kitaplarının öğrencilerin sıralarının üstünde hazır olacağını söyledi.
Çelik, konuşmasını tamamladıktan sonra salonda bulunan öğretmen adayları ve yakınları ile diğerlerinden birer rakam söylemelerini istedi ve 9 haneli rakam aldıktan sonra bilgisayarın tuşuna basarak atamaları başlattı.

Bilgisayar kurasıyla gerçekleştirilen işlem sonucunda 1912’si sözleşmeli toplam 18 bin 18 öğretmen atandı.

Atama sonuçları MEB’in internet sitesinden öğrenilebilecek. Atanan öğretmenlerden belgeleri hazır olanlar yarından itibaren atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine başvurarak görevlerine başlayabilecek.
Öğretmen adayları atamalarının yapılacağı Bakanlık binasının önünde törenin yapıldığı salona girebilmek için uzun kuyruk oluşturdu. Kalabalık olduğu için içeri alınmayan öğretmen adaylarından bazıları baygınlık geçirdi. Adaylar ve yakınları, tören bittikten sonra da sonuçlarını öğrenebilmek için bir süre binanın önünden ayrılmadı.


(Visited 4 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 21.08.2008 tarihinde HeaT tarafından, Eğitim Haberleri, Gelişmeler, Sorunlar ve Sınavlar bölümünde paylaşılmıştır ve 5216 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Öğretmen Atamaları | Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sözleşmeli Ve Kadrolu Toplam 18 Bin 18 Öğretmen Atadı orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleMernis Projesi Nedir? | Mernis Projesinin Sağladıkları Nelerdir? Sonraki MakaleÖğretmen Yer Değiştirmeleri | 2008 Yılı Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirmeleri Başlıyor

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz