Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Mernis Projesi Nedir? | Mernis Projesinin Sağladıkları Nelerdir?


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 20.02.2008 tarihinde Hale tarafından, Gereksiz Bilgiler Ansiklopedisi | Nedir Nasıl Neden ? bölümünde paylaşılmıştır ve 5224 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


MERNİS projesi nedir?

Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) projesi, nüfus kayıtlarının elektronik otamda tutulmasına, toplanan bilgilerin kamu hizmetleri ve vatandaş açısından çok yönlü değerlendirilmesine dayanıyor.


Projenin esasını oluşturan T.C. kimlik numarası nedir?

T.C. kimlik numarası 11 rakamdan oluşuyor. Dokuz hane kimlik numarasını belirtiyor. Son iki hane de sağlama sayısından oluşuyor. Numara özel bir matematik yöntemle oluşturuluyor ve aynı adla soyadı taşıyan vatandaşların kimlik numaraları farklı oluyor.

Kimlik numaramı nasıl öğrenebilirim?


28 Ekim 2000’den sonra verilen nüfus cüzdanlarına kimlik numaraları yazılmaya başlandı. Bunun dışında nüfus müdürlükleri, kamu kuruluşları aracılığı veya internet (www.nvi.gov.tr) yoluyla kimlik numarasını öğrenmek mümkün.

Evlenince kimlik numarası değişecek mi?

Hayır. Kişinin kimlik bilgileri harhangi bir nedenden dolayı değişse bile numarası kesinlikle değişmeyecek. Cinsiyet değiştirme durumunda bile aynı kimlik numarası devam edecek.

Özel kimlik numarası olacak mı?

Yalnızca Mustafa Kemal Atatürk için özel bir kimlik numarası üretildi. Atatürk’ün kimlik numarası: 10000000146. İnternetten yapılan sorgulamaya göre Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kimlik numarası ise 17611320168.

Kimlik numarası ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

Kimlik numarası, sade vatandaşlara devletle olan ilişkilerinde, resmi işlemlerde bürokrasiyi azaltıcı nitelikte kolaylık sağlayacak. İsim karışıklıkları ortadan kalkacak. Birçok işlemde nüfus kayıt örnekleri istenmeyecek.


Vergi numarası ne olacak?

Maliye Bakanlığı, SSK, Emekli Sandığı gibi devlet kuruluşları, MERNİS’e uyumlu bir sisteme geçmek için çalışma yapıyor. Bir yıl içinde, bütün işlemlerde yalnızca kimlik numarası kullanılacak. Vergi numarası da ortadan kalkacak.

MERNİS kamu hayatını nasıl etkileyecek?

Kimlik numarası, kamu açısından bir dizi kolaylık getirecek ve amaçlanan “e – devlet” projesinin önemli bir ayağını oluşturacak. Proje, eğitim, yatırım, askerlik ve seçmen kütüklerine kadar bir dizi alanda işlemleri kolaylaştıracak ve hız kazandıracak.

Depremler sistemi etkiler mi?

Afetlerden korunma sisteminin kurulması için de çalışma başlatıldı. Büyük bir deprem sistemi felç edebilir. Bu nedenle deprem riski olmayan bir ilde yedek sistemi kurulacak.

Nüfus cüzdanları değişecek mi?

Evet. Nüfus cüzdanlarının değişmesi de projenin bir parçası. Çalışmalar sona erdiğinde, herkes kredi kartı benzeri modern nüfus cüzdanlarına sahip olacak.

(Visited 6 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 20.02.2008 tarihinde Hale tarafından, Gereksiz Bilgiler Ansiklopedisi | Nedir Nasıl Neden ? bölümünde paylaşılmıştır ve 5224 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Mernis Projesi Nedir? | Mernis Projesinin Sağladıkları Nelerdir? orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleSafra Kesesi Taşı Nedir? | Safra Kesesi Taşları Nasıl Oluşur? Safra Kesesi Taşlarının Belirtileri Nedir? Taşın Vücuda Zararı Nedir? Neler.. Sonraki MakaleÖğretmen Atamaları | Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sözleşmeli Ve Kadrolu Toplam 18 Bin 18 Öğretmen Atadı

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz