Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[Dünya Coğrafyası] Volga-Don Kanalı | Volga Nehri İle Don Nehrini En Kısa Mesafe İle Bağlayan Kanal


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 01.09.2011 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1364 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Volga-Don Kanalı

Volga-Don Kanalı – V.I. Lenin Volga-Don Geçiş Kanalı, Volga Nehri ile Don Nehrini en kısa mesafe ile bağlayan kanal. Suyolunun toplam uzunluğu 101 kilometre olup 45 kilometrelik çaylar ve suni gölleri içermektedir.


16. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin sadrazamı Sokollu Mehmet Paşa, 17. yüzyılda Rusya İmparatoru Petro inşaat girişimlerinde bulunmuşlardır. Fakat başaramamışlardır.


Sovyetler Birliği döneminde Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın öncesinde Sergey Zhuk’un (Suişleri projesi Enstitüsü) tarafından inşaata başlanmıştır. Ancak 1941 – 1945 yılları arasında savaş nedeniyle durdurulmuştur. 1948 – 1952 yılları arasında tamamlanmış ve 1 Haziran 1952’da kullanılmaya başlanmıştır.

Bakınız, Osmanlıda Mühendislik – Don-Volga Kanal Projesi | Sokullu Mehmet Paşa Tarafından Don Ve Volga Nehirlerinin Birleştirilmesi İçin Yapılması Planlanan Kanal Projesi

(Visited 26 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 01.09.2011 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1364 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[Dünya Coğrafyası] Volga-Don Kanalı | Volga Nehri İle Don Nehrini En Kısa Mesafe İle Bağlayan Kanal orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleStres - Pozitif Stres Yönetimi | Okuduğunuzdan En Verimli Şekilde Faydalanmanın On Kuralı - Baskı, Performans Ve Siz - Stres Ne Kadar Sürer? Sonraki Makale[Biyoloji] Biyoloji Soruları ve Cevapları..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz