Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[Geometri] Brocard Üçgeni | Brocard Çemberinin İçinde Konumlanan Üçgen


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 19.12.2011 tarihinde Hale tarafından, Matematik ve Geometri Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1364 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Brocard Üçgeni

Brocard üçgeni, geometride bir üçgenin bir köşesinden, o köşeye ait Brocard noktasına çizilen doğru ile başka bir köşeden, kendisine ait Brocard noktasına çizilen doğrunun kesişim noktası ve benzer şekilde farklı köşe-Brocard noktası kombinasyonları kullanılarak elde edilen diğer iki kesişim noktasını köşe kabul eden üçgen.


ABC üçgeninin Brocard üçgeni (siyah). B1 ve B2 iki Brocard noktasını göstermektedir.

Oluşan bu üçgen aynı zamanda birinci Brocard üçgeni olarak anılır; çünkü elde edilen Brocard üçgeninin de Brocard üçgeni oluşturularak süreç devam ettirilebilir. Brocard üçgeni, Brocard çemberinin içinde konumlanır. Kavram adını, Fransız matematikçi Henri Brocard‘tan alır.


Bakınız, Henri Brocard

Brocard Noktaları | Geometride Bir Üçgen İçinde Yer Alan Özel Noktalar

Brocard Çemberi – Yedi Nokta Çemberi | Bir Üçgenin Çevrel Çemberinin Merkezi İle Simedyanı Arasındaki Doğru Parçasını Çap Kabul Eden Çember

(Visited 40 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 19.12.2011 tarihinde Hale tarafından, Matematik ve Geometri Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1364 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[Geometri] Brocard Üçgeni | Brocard Çemberinin İçinde Konumlanan Üçgen orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Biyoloji] Biyoloji Soruları ve Cevapları.. Sonraki MakaleTedarik Zinciri Yönetimi - Supply Chain Management - SCM | Bilgi Ve Haberleşme Teknolojilerinin Yoğun Biçimde Kullanımı Ve İşletmeler Arası İşbirliğin..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz