Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Sistit -İdrar Kesesi İltihabı – Üroloji Hastalıkları | Belirtileri – Teşhis – Nedenleri – Tedavisi – Korunma Yolları


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 16.06.2008 tarihinde Esesli tarafından, Hastalık Tanımları, Belirtileri, Tedavileri bölümünde paylaşılmıştır ve 8579 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


SİSTİT NEDİR?

Sistit, genellikle bir enfeksiyon sonucunda idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasıdır. Terim, Yunanca cyst: Mesane kelimesinden gelmektedir. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar olusturabilir.

BELİRTİLERİ
İdrar yaparken yanma ve sızı İdrar yaptIktan sonrada sürebilir.
Sık idrara çıkma.
Agrı kasıklara ve makata yayılabilir.
Ates.
Terleme.
Yorgunluk.
Kusma ve bulantı.
Idrar bulanik, kötü kokulu olabilir.
Cinsel iliski esnasinda ağrı hissi olabilir.
TESHIS
Bir ürolog sikayetlerin tarifine ve testlere dayanarak teshis koyabilir. Bu testler idrar analizleri, sistoskopi (özel bir aletle üretra ve mesanenin gözlenmesi) ve damar içi pylogram denilen özel bir röntgen çekimini kapsar. Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanimlayabilmek için de idrar kültürü gerekebilir. Sistit hemen ve uygun sekilde tedavi edilirse önemli bir hastalık değildir. Sistit ve altında yatan neden tedavi edilmezse, kronik ve insani zayıf düsüren bir şekle girer.
NEDENLERİ
Normal de bakteriler üreme organlarI ve anüs bölgesinde yasamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını asarak mesaneye ulasırlar. Mesaneye ulasan bakteriler işeme ile dısarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki asamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.


Bulasma cinsel birlesme esnasinda veya genital temizligin az oldugu durumlarda olusabilecegi gibi uzun süre idrar tutulmasi, idrar yollarini daraltıcı hastalıklar, menapozda düsük östrojen seviyesi nedeniyle de olusabilir.

Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kisa oldugu için diş ortamdan bakterilerin mesaneye ulasmasi daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme orani çok daha fazladir. Kadınlarin en az % 20’si yasamlari boyunca en az bir kez sistite yakalanırlar.

Nadir de olsa sistiti olusturan bakteriler böbrek ve idrar yollari araciligi ile yukaridan asağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulasabilirler.


Sistitin en sik rastlanilan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel iliski ile mesaneye ulasabilir
SİSTİTİN TEDAVİSİ
Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye baslamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yollari enfeksiyonlarında etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarina göre gerekirse bu ilaçlar degistirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

KORUNMA YOLLARI
Tuvaletten sonra önden arkaya dogru silinin Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarina girmesini engellemis olursunuz
Idrarınızı tutmayın. Mümkün olabildigi kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.
Cinsel iliskiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın
Cinsel iliski esnasinda yeterli kayganlıgın sağlanması uretranin zedelenmesini azaltacaktır
Anal iliskiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir
Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.
Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün oldugu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.
Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasina izin vermeyin.Naylonlu, sıkı iç çamasırlari giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylastirici bir ortam yaratir.
Hergün mutlaka iç çamasırınızı degistirin ve pamuklu iç çamasırları yegğeyin

HASTALIĞIN GİDİSİ
Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. iyi tedavi edilemeyen olgularda hastalik kroniklesebilir

İNTERSİTİSYEL SİSİIT
mesane duvarinin süregelen (kronik) iltahabı bir hastalığıdır. Bildigimiz sistit hastalıgına bakteriler neden olur, hastalık antibiyotikler ile tedavi olur ve hasta tamamen iyilesir. Aksine IS hastaliginin nedeni tam olarak bilinmemektedir ve antibiyotik tedavisine cevap vermez. Intersitisyel sistit mesane duvarının kronik (süregelen) iltihabi bir hastalığıdır. Intersitisyel sistit olan hastalarin genellikle dogru tanisi konulamamıstır. Amerika’da yapilan bir arastirma sonucuna göre IS’li hastalarin ortalama 4,5 yil ve 5 doktor ziyaretinden sonra doğru teshisi konulmustur.

IS bildigimiz basit sistitden yani mikropların neden oldugu idrar yolu enfeksiyonundan farklıdır. Sistiti antibiyotikler ile kolaylikla tedavi edebiliriz, fakat IS, antibiyotik tedavisine cevap vermez ve hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Diger bir önemli nokta, IS psikosomatik bir hastalik değildir ve stress sonucu olusmaz.

Bu hastalik her yas grubunda ve her iki cinsde de görülebilir, fakat en sık kaıinlarda (%90) görülür.

Intersitisyel Sistit Yakınmalar
Hastalardaki baslıca yaıinmalar sunlardır:


Sık idrara çıkma; gündüz ve gece idrara çıkma , agır durumlarda hasta 60 keze kadar tuvalete gidebilir.
Idrara sıkısma hissi; hemen tuvalete gitme istegi, ağri ile beraber olabilir.
Agrı; karında, vajinal bölgede, idrar kanalinda (üretra) da hissedilebilir.

ERKEKLERDE SİSTİT
Uretranin uzunlugu nedeniyle, erkeklerde sistitin genellikle baska nedenleri vardir. idrar yoluna baskI yapan büyümüs bir prostat gibi.

Belirtiler
idrar yaparken acI duymak (yanma veya kaşnma hissi);
Sık veya acil idrar yapma ihtiyacı;
Bulanik, kötü kokulu, kanlı idrar (bazen);
Hafif ates (bazen).
Sistit erkeklerde çok görülen bir rahatsizlik degildir. Tedavisi kolayca da, tekrarlamasini önlemek için altında yatan nedenin de tedavi edilmesi gerekir.

Teshis
Bir ürolog sikayetlerin tarifine ve testlere dayanarak teshis koyabilir. Bu testler idrar analizleri, sistoskopi (özel bir aletle üretra ve mesanenin gözlenmesi) ve damar içi pylogram denilen özel bir röntgen çekimini kapsar. Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanimlayabilmek için de idrar kültürü gerekebilir. Sistit hemen ve uygun sekilde tedavi edilirse önemli bir hastalik degildir. Sistit ve altinda yatan neden tedavi edilmezse, kronik ve insani zayif düsüren bir sekle girer.

ilaç Tedavisi

Sistite neden olan enfeksiyonla mücadele edebilmek için antibiyotik verilir. Altindaki sebep için ilave ilaç veya ameliyat gerekebilir.

KULLANILAN KAYNAKLAR
Populer Medikal (www.populermedikal.com)
Hekimce (www.hekimce.com)
JinekolojiNET (www.jinekoloji.net)

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 16.06.2008 tarihinde Esesli tarafından, Hastalık Tanımları, Belirtileri, Tedavileri bölümünde paylaşılmıştır ve 8579 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Sistit -İdrar Kesesi İltihabı - Üroloji Hastalıkları | Belirtileri - Teşhis - Nedenleri - Tedavisi - Korunma Yolları orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleOkul Öncesi Eğitim ve Çocuk Gelişimi hakkında Sonraki Makale[İlk Yardım] Vücut Yanıkları Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz