Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Karina Sütunu Ve Fıskiyeler | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ekim 2009


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.10.2009 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 6372 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Karina Sütunu Ve Fıskiyeler | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Ekim 2009

Karina Sütunu ve Fıskiyeler


Katkı Sağlayanlar : ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Dairesi (ESA) ve Hubble Bakım Seferi 4 Takımı

Açıklama : Uzaydaki bu gaz ve toz sütunu yaklaşık 2 ışıkyılı genişliktedir. Yapı, gökadamızın en büyük yıldız oluşum bölgelerinden biri olan ve güney yarımküre göklerinde yaklaşık 7500 ışıkyılı uzaklıkta ışıldayan Karina Bulutsusu içerisinde yer almaktadır. Sütunun kıvrımlı dış yapısı, Karina’nın genç, sıcak ve büyük kütleli yıldızlarından gelen ışıma ve esen yıldız rüzgârlarıyla şekillenmektedir. Ancak uzaydaki bu sütunun iç kısmı, oluşum süreci devam eden yıldızlara ev sahipliği yapmaktadır. Gerçekten de farenizin imlecini görünür ışıkta çekilmiş olan resmin üzerine getirdiğinizde, yakın kırmızı ötesi dalga boyunda çekilmiş olan ve sütunun içini gözler önüne seren başka bir resim ortaya çıkacaktır. Bu ikinci resme, halen görülemeyen başlangıç evresindeki bir yıldızdan fışkıran iki dar ve enerji yüklü fıskiye hakimdir. Hem görünür ışık, hem de yakın kımızı ötesi görüntüler Hubble Uzay Teleskobu’na yeni takılan Geniş Alan Kamerası 3 kullanılarak çekilmiştir.

Anahtar Sözcükler :
Karina Bulutsusu, Yıldız Oluşum Bölgesi, Kırmızı Ötesi

(Visited 2 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.10.2009 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 6372 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 31 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Karina Sütunu Ve Fıskiyeler | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 - 31 Ekim 2009 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Tartışma] Araştırma Görevlileri Kadrolu Mu Olsun, Bursla Mı Çalışsın Konusunda Görüşler Sonraki Makale[Matematik] OBEB ve OKEK - Ortak Bölenlerin En Büyüğü ve Ortak Katların En Küçüğü

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz