Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[Coğrafya] Lagün – Deniz Kulağı Nedir? | Koylarda Körfez Ağızlarının Kıyı Okları İle Kapanması Sonucu Kıyı Gerisinde Oluşan Göller


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 20.06.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 326 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Lagün – Deniz Kulağı

Lagün veya deniz kulağı, koylarda veya körfez ağızlarının kıyı okları ile kapanması sonucu kıyı gerisinde oluşan göllerdir.


Denizle yer altından veya yer üstünden bir su yoluyla bağlantısı bulunan, denizden çoğunlukla da dar bir karayla ayrılmış olan göllerdir.

Türkiye’de lagünlere en güzel örnek Muğla-Fethiye‘deki Ölüdeniz‘dir. Ayrıca Samsun‘da Kızılırmak deltasının kuzey batı kesimlerinde de tipik örnekleri bulunmaktadır. Buradaki lagünler Kızılırmak’ın getirdiği alüvyonlar sonucu Karadeniz’le bağlantısı kesilen su kütlelerinden oluşur. Asıl önemli olanlar, Marmara Bölgesi‘ndeki Büyükçekmece Gölü, Küçükçekmece Gölü ve Durusu Gölü‘dür (Terkos Gölü).Venedik Lagünü’nün ASTER tarafından uzaydan çekilmiş görüntüsü.

(Visited 221 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 20.06.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 326 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[Coğrafya] Lagün - Deniz Kulağı Nedir? | Koylarda Körfez Ağızlarının Kıyı Okları İle Kapanması Sonucu Kıyı Gerisinde Oluşan Göller orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleBir Bardak Limonata Ve Bir Aşk Öyküsü Sonraki Makaleİlk Standartlar Kanunu | II. Bâyezid Dönemi

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz