Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Akıllı İşaretler Nedir? | Akıllı İşaretler Sembol Sistemi – Akıllı İşaretler Sınıflandırma Sistemi – Akıllı İşaretler Anlamları


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 25.02.2009 tarihinde Hale tarafından, Genel Kültür Konuları ve Genel Anlatımlar bölümünde paylaşılmıştır ve 4793 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Akıllı İşaretler Sınıflandırma Sistemi

Akıllı İşaretler Sembol Sistemi


Çocuk ve gençleri televizyon yayınlarının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından geliştirilen, Akıllı İşaretler Sembol Sistemi 23 Nisan 2006 tarihinden itibaren televizyon kanallarında uygulanmaktadır.

Akıllı İşaretler, televizyon yayınlarının içeriğiyle ilgili bilgilendirici bir sınıflandırma sistemidir. Bu sistem, televizyon yayıncılarının, anne babaların ve genelde toplumun, çocukları ve gençleri televizyon yayınlarının olası zararlı etkilerinden koruma sorumluluğunu yerine getirmelerinde onlara yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Toplumun farklı kesimlerinin temsil edildiği geniş çaplı bir araştırma sonucu anne babaların %80’e yakınının televizyon programlarının içeriği konusunda bilgilenmek ve uyarılmak istediklerini ortaya koymuştur. Bu talep, sistemin en önemli gerekçesini oluşturmaktadır.
Akıllı İşaretler sistemi, konuyla ilgili bağımsız uzmanlar tarafından geliştirilmiş karma bir sistemdir.


Bu sistem, iki konuda bilgi vermektedir. Bunlar, programın olası zararlı içeriği ve programın hangi yaş grubuna uygun olduğudur:

1) Programın olası zararlı içeriği

Zararlı etkileri olabilecek içerik alanları; şiddet ve korku, cinsellik ve örnek oluşturabilecek olumsuz davranışlar (ayrımcılık, alkol ve sigaranın aşırı kullanımı, madde kullanımı, yasa dışı davranışlar ile kaba konuşma / küfür) olarak belirlenmiştir.

2) Programın hangi yaş grubuna uygun olduğu

Programlardan etkilenme düzeylerine göre yaş grupları, Tüm izleyici, 7 yaş, 13 yaş ve 18 yaş olmak üzere dört grupta ele alınmıştır.

Akıllı İşaretler


Bakınız, Radyo Ve Televizyon Üst Kurulu – RTÜK | Türkiye’de Faaliyet Gösteren Tüm Radyo Ve Televizyonların Yayınlarını Denetleyen Kamu Kuruluşu – RTÜK İletişim Merkezi

RTÜK Akıllı İşaretler İnternet Sitesi

(Visited 1.308 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 25.02.2009 tarihinde Hale tarafından, Genel Kültür Konuları ve Genel Anlatımlar bölümünde paylaşılmıştır ve 4793 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Akıllı İşaretler Nedir? | Akıllı İşaretler Sembol Sistemi - Akıllı İşaretler Sınıflandırma Sistemi - Akıllı İşaretler Anlamları orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleOsmanlı Lügatı | Bölükbaşı-Birun ağaları-Başıbozuk-Başçavuş-Başkomutanlık-Baş Bölükbaşı-Baş Kapı Kethüdası-Bayraktar-Barutluk.. Sonraki Makale[Kimya] Periyodik Cetvel - Periyodik Tablo | Periyodik Cetvel Tarihçesi - Guruplar Ve Özellikleri - Mendeleyev'in Hazırladığı İlk Periyodik Ta..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz