Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere | Stephen Hawking’in İlk Kez 1988’de Yayınlanan Popüler Bilim Kitabı


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 08.01.2012 tarihinde Hale tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1402 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere

Zamanın Kısa Tarihi ya da özgün adıyla A Brief History of Time, Profesör Stephen Hawking‘in ilk kez 1988’de yayınlanan bir popüler bilim kitabıdır. 2002 yılı itibarı ile 9 milyondan fazla kopyası satılmıştır.


Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere

Hawking, uzay bilimi ile ilgili, büyük patlama, kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı gibi kavramları, konuyla ilgili birikimi olmayan okurlara, açıklamaya çalışır. Ancak, zaman zaman bir popüler bilim kitabından beklenmeyecek kadar karmaşık matematiksel açıklamalara da girer.


Bir editörün tavsiyesi üzerine, kitapta E=mc² dışında hiç bir formüle yer verilmemiştir. Hawking, kavramların daha kolay anlaşılabilmesi için metinleri resim, grafik gibi görsellerle zenginleştirerek, konuları basitleştirmeye çalışmıştır. Herkesin anlayabileceği bir dille yazılmıştır.

Buna karşın bazı yorumlarda, pek çok kişinin aldığı fakat okumayı tamamlayamadığı kitap şeklinde eleştirilmiştir. bu kitap okuyucunun bilime ilgisini arttırır.fazla karışık bir anlatımçeşidi yoktur. Yalnız okuyucunun az da olsa fizik görmesi gerekir. Aynı isimle, Errol Morris tarafından çekilmiş ve 1991’de gösterime girmiş bir de belgesel bulunmaktadır.

Bakınız, Stephan William Hawking

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 08.01.2012 tarihinde Hale tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1402 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere | Stephen Hawking\'in İlk Kez 1988\'de Yayınlanan Popüler Bilim Kitabı orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleCebirin Temel Teoremi - D'Alembert-Gauss Teoremi | Teoremin Dengi İfadeleri - Karmaşık Analizdeki Kanıtlar Sonraki MakaleMetal Fırtına 2 - Kurtuluş | Burak Turna

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz