Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Türkiye’deki Limanlar – İstanbul Limanı | Salıpazarı Ve Galata Rıhtımı Olarak Ayrılan İki Bölümden Oluşan İstanbul Boğazı Kıyısında Yer Alan Liman..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 03.01.2011 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1535 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


İstanbul Limanı

Türkiye’deki Limanlar


İstanbul Limanı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Karaköy ve Fındıklı semtleri arasında yer alır. İstanbul Boğazı kıyısında, Salıpazarı ve Galata rıhtımı olarak ayrılan iki bölümden oluşur.


Bakınız, Galata Rıhtımı | Türkiye’deki Limanlar

İlk olarak 1892 yılında Galata rıhtımının yapımına başlanmış ve inşaat 1900 yılında bitirilmiştir. 1910 yılında eklenen iki antrepo dışında, Cumhuriyet döneminde 1928 yılında 3 antrepo daha yapılmıştır.

1957 yılındaysa Salıpazarı rıhtımı yapılarak Liman bugünkü hâlini almıştır.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin yönetiminde bulunan İstanbul Limanı, şehre gelen kruvaziyer yolcu gemilerini ağırlamaktadır. Gemiden inerek şehri ziyaret etmek isteyecek yolcuları tarihî mekanlara götürerek şehir gezisi yaptıracak olan tur otobüslerinin 200 adedini aynı anda alabilecek kapasitede açık otopark alanı mevcuttur. İstanbul Limanı’na uğrayan kruvaziyer sayısı her geçen yıl artmakta ve bu artışla doğru orantılı olarak İstanbul’a ayak basan turist sayısı da yükselmektedir. 2007 yılında bu limandan, 832 gemiyle, 460 bin 427 turist İstanbul’a giriş yapmıştır.

(Visited 2 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 03.01.2011 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1535 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Türkiye’deki Limanlar - İstanbul Limanı | Salıpazarı Ve Galata Rıhtımı Olarak Ayrılan İki Bölümden Oluşan İstanbul Boğazı Kıyısında Yer Alan Liman orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleEv | Galip Sertel Sonraki MakaleArt Terapi – Sanat Terapisi | Art Terapi Müzik, Resim, Hareket/Dans, Drama Ve Edebiyat Gibi Sanat Dallarıyla Yapılan Bir Terapi Çeşidi - Yetişkinlerde..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz