Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Türkiye’deki Barajlar – Karkamış Barajı Ve Hidroelektrik Santrali | GAPın Bir Bölümünü Teşkil Eden Fırat Projesi’nin İkinci Ünitesi Karkamış Barajı Ve..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 07.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1498 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Karkamış Barajı Ve Hidroelektrik Santrali

Türkiye’deki Barajlar


Güneydoğu Anadolu Projesi’nin bir bölümünü teşkil eden, sınır Fırat Projesi’nin ikinci ünitesi olan Karkamış Barajı ve HES Tesisi, Fırat Nehri üzerinde, Suriye Sınırı’na 4.5 km. mesafede, beton ağırlık ve toprak dolgu tipinde ve Türkiye’de nehir santrali tanımıyla gerçekleştirilen ilk uygulamadır.


180 MW kurulu gücündeki santralin yılda 652 GWh’lik elektrik enerjisi üretmesi hedeflenmiştir. Enerji üretmekte olan barajın, baraj rezervuar alanı sağ ve sol sahil koruma seddeleri de yapılarak, 336 m. kotunda olan baraj gölünün işletme kotu 340 m.’ye çıkarılarak, baraj gölü altında kalan mesken ve 433 hektar tarım arazisinin korunması amaçlanmıştır.

Yüksel İnşaat’ın; Temelsu ve Avusturya firmaları Va Tech Elin, Voith Hydro, Verbundplan ile uluslararası konsorsiyum oluşturarak inşasını gerçekleştirdiği Karkamış Barajı’nın barajın gövde hacmi 2.100.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 29,00 m., normal su kotunda göl hacmi 157,00 hm3, normal su kotunda göl alanı 28,40 km2’dir.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Karkamış Barajı Sayfası

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 07.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1498 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Türkiye’deki Barajlar - Karkamış Barajı Ve Hidroelektrik Santrali | GAPın Bir Bölümünü Teşkil Eden Fırat Projesi’nin İkinci Ünitesi Karkamış Barajı Ve HES Tesisi – Enerji, Taşkın Kontrolü Amaçlı Baraj orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleBu Adam Benim Babam! | Fahrettin Dönmez Sonraki MakaleSoyuz Programı | Sergey Korolyov Tarafından Sovyetlerin Ay Projesi Kapsamında Başlatılan İnsanlı Uzay Uçuşu Projesi - Tasarımı - Soyuz Uzay Aracı - So..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz