Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Türk Korkusunun Kökeni 1071’deki Malazgirt Savaşı | Andrew Wheatcroft


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 19.08.2008 tarihinde HeaT tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1876 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Türk Korkusunun Kökeni 1071’deki Malazgirt Savaşı

İNGİLİZ Financial Times gazetesi, Andrew Wheatcroft tarafından kaleme alınan ve Avrupa’daki Türk korkusunu değerlendiren ‘Kapıdaki Düşman’ adlı bir kitabı tanıttı. Haberde, kitapta, Avrupa’nın çeşitli ülkelerini yüzyıllar boyunca yönetmiş Habsburg Hanedanı ile Osmanlılar’ın uzun bir süre neden savaştıkları ve sonunda neden savaşmayı bıraktıkları sorusuna yanıt arandığı kaydedildi. Yazarın Türk korkusunun izlerini 1071 Malazgirt Savaşı’na kadar sürdüğü belirtilerek, Türk savaşçıların amansız gaddarlığıyla ilgili imaj oluştuğu ve bu imajın İstanbul’un 1453’de alınması ile perçinlendiği belirtildi.


‘VİYANA KUŞATMASI’ KORKUSU

KİTABIN asıl odak noktasının bu eski savaşlar değil, Osmanlı’nın 1683’te Viyana’yı almak için yaptığı kuşatma olduğu belirtildi. Kitabın en ilginç bölümlerinden birinin savaşın nasıl başladığı ve uzun süren Osmanlı-Habsburg karşılaşmaları sırasında nasıl bir değişime uğradığı bölüm olduğu belirtildi. Gazete, yazarın iki konuyu karıştırdığını belirterek, bunların Hristiyan Avrupa’nın Osmanlı İmparatorluğu’ndan ve günümüzün modern Türkiye’sinden korku duymaları ve Batı’nın militan İslam’dan duyduğu korku olduğunu bildirdi. Haberde, bazı insanların, Türkler’in AB’ye girmeleri durumunda, Viyana’da yaşadıkları yenilginin tersine çevrilmesi anlamına geleceği konusunda ısrarcı oldukları belirtildi.


(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 19.08.2008 tarihinde HeaT tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1876 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Türk Korkusunun Kökeni 1071’deki Malazgirt Savaşı | Andrew Wheatcroft orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk'ün Konuşmaları | Onuncu Yıl Nutku - Atatürk'ün El Yazısı İle 10. Yıl Nutku Sonraki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 23 Aralık - December

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz