Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Soyuz Programı | Sergey Korolyov Tarafından Sovyetlerin Ay Projesi Kapsamında Başlatılan İnsanlı Uzay Uçuşu Projesi – Tasarımı – Soyuz Uzay Aracı – So..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.03.2009 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1498 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Soyuz Programı

Soyuz programı (Rusça: Союз, birlik) 1960’lı yılların başında Sovyetlerin Ay projesi kapsamında başlatılan insanlı uzay uçuşu projesi. Bu proje kapsamında Soyuz uzayaracı ve Soyuz roketi geliştirildi.


ABD’nin Ay’a daha önce ayak basması üzerine Sovyetlerin Ay projesi iptal edildi. Ancak bu görev için özel olarak geliştirilen Soyuz, kendisine başka uygulama alanları buldu. Özellikle uzay istasyonlarına mürettebat ve malzeme taşımakta kullanıldı.

Tasarım

Soyuz tasarımı, bir kısmı asla gerçekleşmeyen pek çok projeye temel oluşturdu. Başlangıçta Soyuz Sovyetler’in insanlı ay programı kapsamında Ay’a insan götürmek için tasarlanmıştı. Bunu ABD’nin Saturn V veya Sovyetler’in N1 roketleri gibi dev bir roket kullanmadan, dünya yörüngesine gönderilen modüllerin kenetlenerek bir uzayaracı oluşturması yoluyla yapacaktı. Bu ilk tasarımlar baş tasarımcı Sergey Korolyov ve onun tasarım bürosu tarafından yapıldı. Korolyov, Soyuz’un uçtuğunu göremeden vefat etti. Çeşitli askeri modeller tasarım sürecinde ön plana çıktı ancak asla gerçekleşmedi. Zond uzayaracı, Dünya ve Ay çevresinde sekiz şekli çizecek şekilde bir yörünge için geliştirilen bir diğer insanlı Soyuz türeviydi ancak asla bu görev için yeterli güvenilirlik seviyesine ulaşamadı, siyasi ihtiyaçlar da bunu zorlamadı. Son olarak Salyut ve Mir istasyonlarının ikmâli için geliştirilen Progress serisi insansız yük gemileri, otomatik seyir ve kenetlenme mekanizmaları içeriyordu, dünyaya dönüş için gerekli donanımları yoktu.


Sergey Korolyov

Bakınız, Sergey Korolyov

2006 yılında Soyuz türevleri hala Rusya’ya uzaya güvenle insan taşıma kabiliyeti sağlamaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonu’na personel ve yük taşıyan başlıca araç, Soyuz‘dur.

Soyuz TMA-7 Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşıyor.


Soyuz TMA-7 uzayda.

Soyuz TMA-2 fırlatışı.

Bakınız, Uzay Araştırmaları – Astronotik

Vostok Programı | İlk İnsanlı Uzay Uçuşu – Sovyetler Birliği’nin İnsanlı Uzay Uçuş Programı – Vostok 1, 2, 3, 4, 5, 6 SSCB’de Uzay Çalışmaları..

(Visited 3 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.03.2009 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1498 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Soyuz Programı | Sergey Korolyov Tarafından Sovyetlerin Ay Projesi Kapsamında Başlatılan İnsanlı Uzay Uçuşu Projesi - Tasarımı - Soyuz Uzay Aracı - Soyuz Roketi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTürkiye’deki Barajlar - Karkamış Barajı Ve Hidroelektrik Santrali | GAPın Bir Bölümünü Teşkil Eden Fırat Projesi’nin İkinci Ünitesi Karkamış Barajı Ve.. Sonraki MakaleNürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi | Ekim 1945 'te Amerika - Birleşik Krallık - Fransa Ve Rusya'nın Açtığı Insanlık Suçu Davası - Nürnberg ..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz