Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Son Devrim – Ata’dan Hitler’e Okkalı Cevap! | Nüket Aşkın


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 04.06.2008 tarihinde Hale tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1462 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Ata’dan Hitler’e Okkalı Cevap!

02 Haziran 2008 Pazartesi 16:27


Hitler Atatürk’ün yaptığı bir işe kızmış, ‘dursun’ diye mesaj göndermiş. Ama Atatürk’ün cevabı öyle okkalı olmuş ki, susup oturmuş…

İşte o cevap;


Atatürk’ün gerçekleştirdiği üniversite reformunun anlatıldığı “Son Devrim” isimli kitap büyük ilgi görüyor.

Gazeteci Nüket Aşkın tarafından kaleme alınan kitapta, 1933 üniversite reformunun sancılı süreci ve bu dönemde Hitler’den kaçarak Anadolu’ya sığınan bilim adamlarıyla reformun nasıl gerçekleştirildiği anlatılıyor.

Hitler’in Tehdidi, Atatürk’ün Cevabı

Kitabın yazarı Nüket Aşkın

Türk Hükümeti’nin kendisinin kovduğu Yahudi bilim adamlarıyla temas kurduğunu öğrenen Hitler, “Benim ortadan kaldırmak istediğim bu Yahudi alayını Mustafa Kemal koruyamaz. Buna müsaade veremem” diyerek Atatürk’e “Bu komünist profesörleri ülkenize sokmayın” mesajını gönderir. Atatürk, Bu bilgiyi kendisine ileten Hariciye Vekili Tevfik Rüştü Aras ve Maarif Vekili Reşit Galip Bey’e “Bir onbaşı beni cinayetlerine alet edemez” diyerek Türkiye’ye sığınmak isteyen Alman profesörlerin işlemlerinin hızlandırılması talimatını verir.

(Visited 4 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 04.06.2008 tarihinde Hale tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1462 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Son Devrim - Ata\'dan Hitler\'e Okkalı Cevap! | Nüket Aşkın orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleMikropsuz Hayat Sakıncalı mı? | Bugünün Çok Temiz Dünyası Acaba Bizi Hasta Mı Ediyor? Sonraki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 25 Mart - March

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz