Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Rüzgar Tüneli | Hava Gibi Hareketli Bir Gaz İçinde Bulunan Katı Cisimlere Gazın Uyguladığı Etkinin İncelenmesi – Tarihçe – Tipleri


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 10.08.2009 tarihinde Hale tarafından, Bilimsel Gelişmeler - Sosyal ve Fen Bilimleri bölümünde paylaşılmıştır ve 2100 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Rüzgar Tüneli

Rüzgar tüneli, hava gibi hareketli bir gaz içinde bulunan katı cisimlere gazın uyguladığı etkinin incelenmesi, araştırılması ve yorumlanması için tasarlanmış ve üretilmiş içindeki havanın hareket ettirildiği ve hızının ayarlanabildiği tünellere denir.


Rüzgar tünelinde test edilen bir MD-11 tipi yolcu uçağı modeli

Tarihçe


19. yüzyıldaki uçma sevdalıları basit bir pervane sitemiyle çalışan kare kesitli her iki ucu açık bir dikdörtgenler prizması olarak yapmışlardır. Ancak daha sonraları bu tür bir sistemin içinden geçen havanın düzgünlüğünde (lineerliğinde) sorunlar yarattığı anlaşılmış ve bu durum onları başka arayışlara yönlendirmiştir.

Alman rüzgar tüneli, 1935

İngiliz bilim adamı Francis Herbert Wenham, bir seri insansız başarısız planör imal etme teşebbüsünde bulunmuştur. Çalışmaları esnasında, kuş kanadı benzeri bir kanattaki taşımanın çoğunun kanadın önünde oluştuğunu bulmuştur. Bunu daha da ileri götürmüş ve ince kanatların birçok kişinin iddiasının aksine yarasa kanadı tipi kanatlardan daha iyi olduğunu, çünkü bu tür ince kanatların ağırlıklarına oranla daha çok hücum kenarları olduğunu farketmiştir. Günümüzde bu ölçüm, kanadın açıklık oranı olarak bilinmektedir. 1866’da bu çalışmasını o sıralarda yeni oluşmaya başlamış olan İngiltere Kraliyet Havacılık Topluluğu’na sunmuş, çalışmasını kanıtlamak için, 1871 yılında, dünyanın ilk rüzgar tünelini inşa etmeye karar vermiştir.

Tipleri

1. Hızlarına göre

• Sesaltı hızlar için rüzgar tüneli
• Sesüstü hızlar için rüzgar tüneli


2. Çevrim tipine göre

• Kapalı rüzgar tünelleri
• Açık rüzgar tünelleri


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 10.08.2009 tarihinde Hale tarafından, Bilimsel Gelişmeler - Sosyal ve Fen Bilimleri bölümünde paylaşılmıştır ve 2100 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Rüzgar Tüneli | Hava Gibi Hareketli Bir Gaz İçinde Bulunan Katı Cisimlere Gazın Uyguladığı Etkinin İncelenmesi - Tarihçe - Tipleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – KKTC - Kuzey Kıbrıs | 1983’te İlan Edilen Kurucusu Rauf Denktaş Olan Bağımsızlığı Türkiye Cumhuriyeti Dışında Hiçbir Ü.. Sonraki Makale[Kimya] Petrol Nedir? | Neft - Yer Yağı - Kimyasal Oluşumu

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz