Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 6235 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 19.12.2015 08:31

Namazın Kılınış Şartları | Namazın Farzları

İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 06.12.2009 tarihinde TURKISH_RAP tarafından, Dinimiz İslam | İslam Büyükleri bölümünde paylaşılmıştır ve 5851 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları
Namazın kılınış şartlarına “Namazın içindeki farzlar” da denir.

Bunlar şöyle sıralanır:

1. İftitah (başlangıç) Tekbiri: Namaza başlarken “Allahu Ekber” demek.
Namaza, Allah’ın yüceliğini bildiren bir kelime ile başlamak namazın şartlarındandır. Buna iftitah (başlangıç) tekbiri denir. Niyetin hemen arkasından elleri kaldırırken “Allahû Ekber” diyerek yapılır.

2. Kıyam: Ayakta Durmak (Kıyam)
Bir özrü olmayan mükellefin farz ve vacip olan namazları ayakta kılması da farzdır. Nafile namazları ise ayakta kılmak şart değildir, oturarak da kılabilir.

3. Kıraat: Kur’ân Okumak
Farz namazların ilk iki rekatında Kur’ân-ı Kerîm’den bir parça okumak da farzdır. Dolayısı ile bu farzın yerine gelmesine yetecek kadar Kur’ân âyetini ezbere bilmek de farz olmuş olur. Bu farz, Kur’ân’ın herhanhi bir yerinden, üç kısa âyet kadar okumakla yerine gelmiş olur.

4.Rukû: Eğilmek
“Rukû” eğilmek demektir. Namazların her rekatında en az eller dizlere ulaşacak kadar eğilmek farzdır. Rukû, mükemmel şekliyle baş ile göğüs yere paralel oluncaya kadar eğilmekle olur. Yalnız bu, erkek içindir. Kadın ise sadece elleri dizlerine ulaşacak kadar egilir.

5. Secde: Namazda alnı yere koymak
Secde, Allah’ın yüceliğini kabul ederek, alnı yere koymaktır. Secdenin tam ve mükemmel olması için alın, burnun ucu, ellerin içleri ve ayak parmaklarının uçları yere değmelidir.

6. Kaidei ahire: Son Oturuş
Kıldığı namaza göre son rekatın bitiminde “ettahiyyatü” okuyacak kadar oturmak da farzdır.

Beğenirsiniz inşallah


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 06.12.2009 tarihinde TURKISH_RAP tarafından, Dinimiz İslam | İslam Büyükleri bölümünde paylaşılmıştır ve 5851 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Namazın Kılınış Şartları | Namazın Farzları orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleNano Teknoloji Nedir? | Nano Teknoloji Nerelerde Kullanılır? Amaçları - Nano Teknoloji İle Yapılan Ve Halen Devam Eden Çalışmalar - Nano Tekn.. Sonraki MakaleÇağrı Film Müziği

1 Yorum

  1. ezgi kurt
    Ara 04, 2012

    site çok güzel

    Cevapla

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz