Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – KKTC – Kuzey Kıbrıs | 1983’te İlan Edilen Kurucusu Rauf Denktaş Olan Bağımsızlığı Türkiye Cumhuriyeti Dışında Hiçbir Ü..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 15.11.2010 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 2110 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – KKTC – Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – KKTC – Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan, bağımsızlığı Türkiye Cumhuriyeti dışında hiçbir ülke tarafından tanımayan *de facto bağımsız cumhuriyet.


Bugün birçok devlet, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlar tarafından adanın sadece güneyini kontrol altında tutan Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları içerisinde kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’ne göre, Türkiye veya Türk Silahlı Kuvvetleri’nin koruması altındadır.

Bağımsızlık ilanından bu yana Türkiye tarafından ekonomik, siyasi ve askerî olarak desteklenmektedir. Türkiye’de “Yavru vatan”, “Yeşilada” ya da “cennet ada” diye de bilinir.


*De facto veya de fakto, “gerçekte”, “uygulamada”, “fiilen”, “fiili” ya da “pratikte” anlamında kullanılan Latince deyiş. “Kanuna göre” veya “hukuki olarak” anlamına gelen de jure ile karşıt olarak sıkça kullanılır. Yasal bir durumu tartışırken de jure konu hakkında kanunların ne söylediğini, de facto ise gerçek hayatta uygulamanın nasıl olduğunu belirtir. Bu uygulama yasal olabilir ya da olmayabilir.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 15.11.2010 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 2110 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 11 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – KKTC - Kuzey Kıbrıs | 1983’te İlan Edilen Kurucusu Rauf Denktaş Olan Bağımsızlığı Türkiye Cumhuriyeti Dışında Hiçbir Ülke Tarafından Tanımayan De Facto Bağımsız Cumhuriyet orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTürk Kanunu Medenisi | 17 Şubat 1926'da TBMM'de Kabul Edilen Ve 4 Ekim 1926'da Yürürlüğe Konulan 743 Sayılı Kanun Sonraki MakaleRüzgar Tüneli | Hava Gibi Hareketli Bir Gaz İçinde Bulunan Katı Cisimlere Gazın Uyguladığı Etkinin İncelenmesi - Tarihçe - Tipleri

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz