Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Kütahya – Eskişehir Muharebeleri | 10 Temmuz 1921 İle 24 Temmuz 1921 Tarihleri Arasında Yunanistan İle Ankara Hükûmeti Ordusu Arasında Gerçekleşen Muh..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 07.07.2009 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1827 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Kütahya – Eskişehir Muharebeleri

Kütahya-Eskişehir Muharebeleri, 10 Temmuz 1921 ile 24 Temmuz 1921 tarihleri arasında Yunanistan ile Ankara Hükûmeti ordusu arasında gerçekleşen muharebe. Muharebeyi kaybeden Ankara hükûmeti kuvvetleri Sakarya Nehri‘nin doğusuna çekilmek zorunda kaldı.


Yunanlılar, Aslıhanlar ve Dumlupınar Muharebeleri ile Kütahya-Eskişehir Muharebeleri arasındaki üç aylık zaman içinde, Anadolu’daki kuvvetlerini 11 tümene çıkartarak daha da güçlenmiş bir durumda 10 Temmuz 1921’de Bursa-Eskişehir; Bursa-Tavşanlı-Kütahya; Uşak-Dumlupınar-Seyitgazi istikametlerinde üç ayrı koldan taarruza geçtiler.

1, 3, 4 ve 12nci Gruplar ile bir Mürettep Kolordu olmak üzere; 20 tümen ve 4 süvari tümeninden oluşan Türk Kuvvetleri ise İnönü-Kütahya-Döğer mevzilerinde savunma için tertiplenmişlerdi.


Kütahya civarında Yunan birlikleri

Türk Ordusu’nun imha edilmesini ve Afyon, Eskişehir, Kütahya gibi stratejik noktaların işgalini amaçlayan Yunanlılar; İnönü ve Kütahya tahkim edilmiş mevzilerine çatmak yerine, zayıf kuvvetlerle tutulmuş olan Türk Kuvvetlerini güney kanattan kuşatmak üzere harekata başladılar.

I. ve II.nci İnönü Muharebelerinin aksine, Bursa bölgesi’nde hareketsiz görünen Yunan Ordusu, Afyon cephesin’de başlangıçta 12 nci, müteakiben de 2 nci Türk Kolorduları bölgesine taarruza geçti. Afyon’u işgal eden ve 12 nci Kolorduya büyük zayiat verdirerek Afyon doğusuna çekilmeye zorlayan Yunanlılar, müteakiben taarruzlarını Altıntaş-Seyitgazi istikametinde yoğunlaştırdılar. 15 Temmuz 1921’de 4. Tümen komutanı Yb. Mehmet Nâzım Bey Yumruçal’da şehit oldu.

Yunan birlikleri 17 Temmuz’da İsmet Paşa (İnönü) komutasındaki Garp Cephesi kuvvetlerini, Mehmet Nazım Bey’in şehit düştüğü Yumruçal-Nasuhçal civarında cepheyi yarıp yenilgiye uğratarak Kütahya’yı ele geçirdiler. Aynı gün Fevzi Paşa ile birlikte cepheye gelerek Garp Cephesindeki TBMM kuvvetlerinin kuşatma tehdidi altına girdiğini gören Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) Türk ordusunun çekilmesini emretmek zorunda kaldı: Batı Cephesi birlikleri önce süratle Eskişehir-Seyitgazi hattına, daha sonra da Sakarya Nehri doğusuna ricat edecekti. Ancak bu hareket, TBMM Orduları’nın elde kalmasını sağlamış ve kuşatılarak yok edilmesini engellemiştir.

Komutayı ise, o zamana kadar Garp Cephesinin başında olan İsmet Paşa yerine bizzat kendisi ve Fevzi Paşa (Çakmak) ele alacaktı. Askerliğin gereği bunu gerektiriyordu ve süratle yerine getirilmeliydi. 19 Temmuz günü Eskişehir de düşünce, Fahrettin Altay komutasındaki 5’nci Süvari Grubu ve 1’nci Gruba bağlı Türk birlikleri Sakarya Nehrinin doğusuna çekildi. TBMM, 3 Ağustos 1921’de Tuğgeneral İsmet Paşa’yı Genelkurmay Başkanlığı görevinden azlederek, aynı zamanda Başbakan ve Milli Savunma Bakanı da olan Orgeneral Fevzi Paşa’yı bu vazifeyle de görevlendirdi. TBMM aynı zamanda Mustafa Kemal Paşa’ya da Başkomutanlık görevini vererek orduları bizzat cephede yönetmesini istedi.


Yunan Ordusunun Eskişehir’e girişi (1921)

Hatırı sayılır büyüklükte ülke topraklarının Yunanlılara terk edilmesi anlamına gelen bu durum Yunanlıları ümitlendirirken, TBMM’de tedirginlik yaratmıştı. Bundan sonra Mustafa Kemal Paşa TBMM’nin ordu ile ilgili tüm yetkilerini meclis oylaması sonucu kendisinde “Başkomutan” olarak toplayarak “Tekalif-i Milliye” emirlerini çıkarttı. Arkasından da tarihte o ana kadar benzeri görülmemiş bir savaş biçimi olan, Türk milletinin “Topyekün Savaş”ını başlattı.

Kütahya-Eskişehir muharebelerinde iki önemli durum dikkati çekmektedir:

Birincisi; Yunan Bursa grubunun geç harekata başlaması sebebiyle Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa’nın birliklerin kullanılmasında tereddüte düşmesi neticesi ortaya çıkan yenilgidir.

İkincisi ise; birliklerin yaya olmaları sebebiyle iç hat manevrasının sağladığı avantajlardan istifade edilememesidir.

Bakınız, Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi | Türk-Yunan Cephesi – Garp Cephesi – İşgalin Başlaması – İşgale Karşı İlk Cephe – Batı Cephesi’nin Kuruluşu – Yörük Ali Efe – Yunan Taarruzları – I. Ve II. İnönü Muharebesi – Sakarya Meydan Muharebesi – Kurtuluş Savaşı Batı Cepheleri Ve Sonuçları….


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 07.07.2009 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1827 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Kütahya - Eskişehir Muharebeleri | 10 Temmuz 1921 İle 24 Temmuz 1921 Tarihleri Arasında Yunanistan İle Ankara Hükûmeti Ordusu Arasında Gerçekleşen Muharebe orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleYiyecekler Ve Tuz Miktarları | Bazı Besinlerin 100 Gramındaki Sodyum Miktarı - Tuzu Nasıl Azaltabiliriz? Sodyum İçeren Yiyecekler - 1 Dilim Ekmek Yeri.. Sonraki Makaleİzmir'in İşgali | 15 Mayıs 1919'da Yunanistan Tarafından İşgali - İşgal Kararı - İşgalin Statüsü - İşgale Yönelik Eleştiriler Ve Tepkiler..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz