Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Kariyer ve Yüksek Kazancın Anahtarı: MBA | MBA Nedir ? – Yurtiçi MBA Başvuru Tarihleri – Yurtdışı MBA Başvuru Koşulları


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 26.09.2008 tarihinde Erkan tarafından, Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama bölümünde paylaşılmıştır ve 6631 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları
Artık deneyimli yöneticiler bile üst düzey yöneticiliğe geçiş için MBA diploması almanın peşinde. Vakıf üniversiteleri, uygun zaman ve koşullarda MBA programları düzenliyor. Eğitim ücreti ise 10-34 bin YTL arasında değişiyor…

Profesyonel yöneticilik için işletme bilgisinin yeterli bulunduğu dönemler mazide kaldı. Artık işletme bilgisini yanında “iş yönetimi” donanımına da ihtiyaç duyuluyor. Birçok genç insan, yurtdışında olduğu gibi Türkiye’de de kariyer planlarını yaparken MBA (master of business administration) adlı yüksek lisans diplomasının peşinde.


Haksız da değiller. MBA diploması, yönetici konumuna geçişte önemli bir avantaj sağlıyor. MBA derecesi edinmek ciddi bir yatırım gerektiriyor. Ancak daha iyi ücret ve iş koşullarına sahip olmanın da ön şartı.

Yurtdışındaki üniversitelere başvuru süreci biraz yıpratıcı. TOEFL, IELTS, GMAT gibi İngilizce yeterlilik testlerinden yüksek puan almak, etkileyici bir mektup yazmak, hatta referans mektupları eklemek dosyanıza girecek evraklardan sadece birkaçı.

Programların çeşitliliği ve farklı maliyetler de kafa karıştırıcı nitelikte. Yarı zamanlı programlar düşük maliyetleriyle cazip görünse de tam zamanlı programların iş bulma sürecini hızlandırdığı bir gerçek.


Rekabetin çok keskin olduğu ülkemizde işe alımlarda MBA şartı tabii ki aranmıyor. Ancak global pazarlara hakimiyet, kriz yönetimi, takım çalışması gibi konularda sağladığı avantaj sayesinde tercih sebebi.

1990’lı yıllardan bu yana MBA diploması için yurtdışına gitmek gerekmiyor. Vakıf üniversitelerinin hemen hepsinde MBA programı mevcut. Ücretler yurtdışı eğitimlerine oranla çok daha makul.

Kısacası, vakıf üniversitelerinin MBA programları ve ücretlerine göz atıp kariyer planınızı yeniden şekillendirmeniz mümkün.

MBA NEDİR ?

Katılımcılarının büyük bölümü aktif olarak iş hayatında rol olan MBA’in (master of business administration) Türkçe karşılığı “iş idaresi yüksek lisans programı”. MBA’in amacı, farklı öğrenim ve deneyim sahibi olan katılımcılarına üretim ekonomisinden hizmet ekonomisine hızlı bir dönüşüm yapan yeni iş dünyasını, etkili bir biçimde değerlendirebilmeleri ve yönetebilmeleri için, gerekli bilgi ve birikimin gelişmesine yardımcı olmak. Katılımcılar kendi hedeflerine yönelik sonuçlara hızla ulaşırken alanında uzman ve aynı zamanda disiplinler arası etkileşimin farkında olan yönetici ve yönetici adayları olarak mezun oluyor. Programın birden fazla disiplini kapsayan yaklaşımıyla derslerde, yöneticilerin uygulamada karşılaşabilecekleri sorunlar ve geliştirilebilecek yaratıcı çözümler tartışılıyor. Öğrenciler bir yandan dünyadaki gelişmeleri anında izleme olanağı elde ederken, bir yandan da Türk iş hayatının kendine özgü niteliklerini, diğer ortamlarla kıyaslamalı olarak değerlendirme ve inceleme fırsatını buluyorlar.

Gerek küresel, gerek yerel iş ve yönetim konularında karşılaşılan uygulamalar, takım çalışmaları ve projelerle destekli bir eğitim veriliyor. Yöneticiliğin yalnızca doğuştan kazanılmış liderlik yeteneklerinden ibaret olmadığı, başarılı olabilmek için yöneticilerin yönettikleri kuruluşların üretim, finansman, pazarlama, insan kaynakları, stratejik yönetim ve benzeri konularda bilgili olmaları, ulusal ve küresel gelişmeleri yakından izlemeleri gerektiği kanıtlanmış durumda. Dolayısıyla yönetici konumunda çalışanların MBA diplomasına sahip olması önemli bir avantaj. Bilgi Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, MBA programına katılan öğrencilerin yüzde 54’ü erkek, yüzde 46’sı kadın. Yaş ortalaması ise 28. Katılımcıların büyük bir bölümü aktif olarak iş hayatında yer alıyor ve program sırasında tanışma ve birbirlerinin deneyimlerinden yararlanma şansı buluyor. “Bilgi MBA’lileri” arasında bankacılık (Garanti Bankası, Finansbank) telekomünikasyon (Turkcell), ilaç (Pfizer, Eczacıbaşı) otomotiv (Mercedes) gibi farklı sektörlerden öğrenciler var.

Prof. Dr. Cudi Tuncer GÜRSOY / Doğuş Üniversitesi Enstitü Müdürü:


“Finansal başarı için MBA”

MBA diploması sahibi olmanın avantajları neler?

MBA, lisans öğrenimi ne olursa olsun katılımcıların liderlik, girişimcilik ve yöneticilik özelliklerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi olanaklarını sağlıyor. Ayrıca iş yönetiminde çok önemli olan küresel ve bütüncül bir görüş açısı kazandırır. Küresel rekabet, dünyanın her köşesindeki firmaları öğrenen organizasyonlar olmaya, iç operasyonlarının verimliliği artırmaya, müşteriler için değer taşıyan mal ve hizmetler üreterek müşteri tabanını genişletmeye ve müşteri sadakati sağlamaya zorluyor. Nihai hedef olan finansal başarı ancak bu koşullar sağlandığında gerçekleşir. Bu noktada MBA’in katkısı önemli.

Üniversitenizde uygulanan programın özellikleri neler?

Doğuş MBA müşteri için değer yaratan tüm faaliyetlere (Ar-Ge, tasarım, imalat, pazarlama, fiziksel dağıtım ve satış sonrası müşteri hizmetleri) gereken önemi veren son derecede dengeli bir program. Bunun yanı sıra pazarlama, finans ve insan kaynaklarının tercih edilen birinde belirli bir derinlik de kazandırıyor. 10 yılını geride bırakan ve bu süre içinde sürekli olgunlaşan Doğuş MBA, güçlü öğretim kadrosuyla iş hayatında kariyer arayan tüm adaylar için mükemmel bir fırsat oluşturuyor.

Prof. Dr. Selime SEZGİN / Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü:

“Hayallerinizdeki şirket için MBA”

Üniversitenizde verilen MBA eğitiminin farklılıkları, avantajları neler?

Kampusumuzun en büyük avantajı, çalışırken MBA yapmak isteyen öğrencilerin iş çıkışı kolayca derslerini takip etmeleri. Piyasa gereksinimlerine uygun olarak programlarımızın bazıları Türkçe, bazıları ise İngilizce olarak veriliyor.

MBA programınızın özellikleri nedir?

Bahçeşehir Üniversitesi MBA programlarının en belirgin özelliği, genel işletmeciliğin yanı sıra 13 ayrı uzmanlık alanında öğrencinin “konsentrasyon” yapmasına uygun modüler program yapısı. Kayıt sırasında seçimini yapan her öğrenci birinci dönem benzer temel dersleri alır. İkinci dönemden itibarense öğrenciler on programdan birine yönelik uzmanlık kazanır. Tüm programların kendine yönelik seçimlik ders havuzu vardır. İş yaşamında kullanılabilecek biçimde öğrenciyi pratiklerle donatmak üzere bol bol vaka çalışması ve simülasyonlara yer verilir.

Mezunlarınıza ne gibi kariyer olanakları sunuyorsunuz?

Program dâhilindeki derslerimiz dışında, sektörden gelen uzmanların verdiği seminer ve workshoplara katılma imkânı sunuyoruz. Hemen her sektörle sıkı diyalog içindeyiz. Ülker ve Netaş başta olmak üzere bazı firmalarla çalışanların lisansüstü yapmalarına yönelik anlaşmalarımız var. Aynı firmadan her yıl yeni öğrenci adayı alıyor olmamız, eğitim kalitesinden duyulan memnuniyetin en büyük göstergesi. Öğrencilerimizin yüzde 90’a yakını zaten çalışıyor. Ancak önemli olan istedikleri pozisyonlara ve hayallerindeki şirketlere yönelmeleri. Bunu da başarabildiğimizi düşünüyoruz.

Kontenjanınız ne kadar?

MBA’in çeşitli uzmanlık alanlarında her yıl 500 civarında öğrenci kabul ediyoruz. Kontenjanımız başvuran öğrenci sayı ve profili uyarınca değişiyor.

Yeni açılacak programlar var mı?

MBA çatısında insan kaynakları programımız bu yıl öğrenci alacak. Program, insan kaynakları alanındaki en çağdaş konuları içeriyor. MBA hedef kitlesinden biraz daha farklı, üst düzey çalışanlara yönelik heyecan verici bir diğer programımız Executive MBA. YÖK tarafından bu yıl onay alan programımız, bu ay öğrenci kabulüne başladı.

Üniversitelerin MBA programı için başvurular eylülde sona eriyor

Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi MBA programlarına katılmak isteyip ALES sınavından 55 puan ve üzeri alan adaylar, 29 Ağustos’a kadar on-line başvuru yapabilirler. MBA programında Genel İşletmecilik (Türkçe), Genel İşletmecilik (İngilizce), Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi (Türkçe), Küresel İşletmecilik ve Pazarlama (Türkçe), Sermaye Piyasaları ve Finans (İngilizce), KOBİ Yönetimi (Türkçe), Kültür Politikaları ve Sanat Yönetimi (Türkçe), Sağlık Yönetimi (Türkçe), Eğitim Yönetimi (Türkçe), Yönetim Bilişim Sistemleri (Türkçe), İnsan Kaynakları Yönetimi (Türkçe), Spor Yönetimi (Türkçe/İngilizce), Muhasebe ve Uluslararası Raporlama (Türkçe) olmak üzere 13 uzmanlık alanı bulunuyor. Önümüzdeki dönem ayrıca Executive MBA programı açılacak. 30 kredi ve projeli bir programın şu andaki öğrenim ücreti, üç dönem için toplam 13 bin 200 YTL. Ayrıca bu fiyat üzerinden başarı bursu ve 15 taksit imkânı mevcut.
www.bahcesehir.edu.tr

Beykent Üniversitesi

Kayıtlar 18 Ağustos-29 Eylül tarihleri arasında yapılıyor. Dersler “hafta içi”, hafta içi ve hafta sonu” ile “yalnızca hafta sonu” olmak üzere üç gruba ayrılmış. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yer alan İşletme Yönetimi Anabilim Dalı MBA programı Taksim’de yer alan binada uygulanıyor. MBA programında Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, İşletme Yönetimi, Pazarlama, Yönetim Organizasyon, Küresel Pazarlama, Halkla İlişiler ve Reklamcılık, Uluslararası Ekonomi Politika ve İşletmecilik, Uluslararası İşletmecilik, Hastane Hizmetleri Yönetimi ve Finansman gibi birçok alt başlıkta eğitim almak mümkün. En az 20 çalışan için MBA programı talep eden şirketlere işyerinde eğitim olanağı sağlanıyor. Ücret seçilen programa göre değişmekle birlikte, ortalama olarak 11 bin YTL civarında.
www.beykent.edu.tr

Bilgi Üniversitesi

YÖK onaylı MBA programı, 1998 yılından bu yana uygulanıyor. Programının süresi 1.5-3 yıl arasında değişmekte. Eğitim İngilizce ve üç bölümden oluşuyor; mezun olabilmek için sekiz adet zorunlu ders, yedi adet seçmeli ders (30 kredi) ve bitirme projesinin tamamlanması şart. Dersler Santralistanbul kampusunda sürdürülüyor. Her bir ders 30 saat. Haftada en az üç, en fazla beş gün ders yapılıyor. Devam zorunluluğu yüzde 75.

Temel İşletme dersleri; Ekonomi, İstatistik, Mali Analiz ve Muhasebe, Pazarlama, Organizasyon Yönetimi, Şirket Finansmanı, Operasyonel Yönetim, Stratejik Yönetim dallarından oluşuyor. 550’nin üzerinde TOEFL ya da 55’in üzerinde ALES puanı almak şart. Program ücreti 23 bin 376 YTL. 36 aya kadar taksitli ödeme olanağı mevcut.

Bilgi Üniversitesi’nde e-MBA programı da mevcut. Uzaktan öğretim sistemine dayanan e-MBA’de kampusa gitmek gerekmeden, internet üzerinden eğitim almak mümkün. E-MBA ücretiyse İngilizce programda 17 bin 724, Türkçe programda 12 bin 816 YTL. 2000 yılından bu yana uygulanan e-MBA programını İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Bursa, Antalya, Kayseri, Gaziantep, Tekirdağ ve yurtdışından da öğrenciler takip edebiliyor.
www.bilgi.edu.tr

Doğuş Üniversitesi

Çalışanlara uygun ders saatleri uygulamasıyla dikkat çeken Doğuş Üniversitesi’nde akademik yıl, her biri 11 haftalık üç döneme bölünmüş. Her dönemde en az iki en çok üç ders almak gerekiyor. 10-15 kişilik sınıflarda teori-uygulama dengesi gözetilmiş uzmanlık eğitimi veriliyor. Dört yıllık bir lisans programından mezun olanların, EA:55 ALES puanı ve mülakat sonrası kayıt yaptırması mümkün. Eğitim dili İngilizce olan bir lisans programından mezun olanlar için İngilizce yeterlilik sınavı şartı aranmıyor. MBA başvuru dönemleriyse eylül, aralık ve mart ayları.

Eğitim için ödenmesi gereken ücret 9 bin 765 YTL. Mezuniyet için yüzde 70 devam zorunluluğu ve not ortalamasının en az 3 olması gerekiyor.
www.dogus.edu.tr

Işık Üniversitesi

Işık Üniversitesi, deneyimli ve kariyerinde mükemmellik arayışı içinde olan yöneticiler için Executive MBA programı oluşturmuş. Executive MBA, adayların çalıştıkları firma ve kuruluşlarda lider olarak üstlenecekleri roller için gerekli akademik ve analitik bilgi altyapısını sağlamayı hedefliyor. Yöneticilerin ve yönetici adaylarının değişen dünya dinamiklerine uyum sağlamaları ve yönetim problemlerine yapıcı çözümler üretme yeteneklerini geliştirmeleri amacıyla, takım çalışmasına yönelik verimli ve interaktif bir eğitim ortamı sağlanmış. Katılımcılar en az 10 ders ve dönem projesinden oluşan tezsiz yüksek lisans programını iki yarıyılda tamamlıyor. Derslerin yedisi zorunlu, üçü seçmeli ve çalışma gereksinimlerine uyum sağlayacak biçimde akşam saatlerinde yapılıyor. Güz dönemi başvuruları 10 Eylül’de sona erecek. Fiyatı KDV hariç 12 bin YTL.
www.isikun.edu.tr

İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi MBA programı, sektörde çalışanların da katılımını mümkün kılmak amacıyla ders saatlerini hafta içi 18:30-21:30 olarak belirlemiş. Ayrıca programa işletme dışı alanlardan mezunların katılımını teşvik etmek amacıyla akademik oryantasyon programı eklenmiş. Bu kapsamda, öğrencilere dönem başlamadan önce aldıkları 1 aylık yoğunlaştırılmış temel işletme eğitimiyle, MBA dersleri öncesinde gereksinim duyacakları temel bilgiler kazandırılıyor. Toplamda 39 krediden oluşan programda, temel derslerin yanı sıra global yönetim, küçük işletme yönetimi ve finansal yönetim alanlarında uzmanlaşma olanağı sunuluyor. Kayıt için ALES’ten eşit ağırlıkta en az 60 puan almak ve açılan yüksek lisans sınavından başarılı olmak şart. 2008 güz dönemi için kredi başına ders ücreti 375 YTL. İzmir Ekonomi Üniversitesi, Erasmus anlaşmalarının yanı sıra yaptığı özel anlaşmalarla MBA programı kapsamında öğrencilerin bir veya iki dönem yurtdışında okumalarına olanak sağlıyor. Örneğin, finans uzmanlık alanı için New York’ta bulunan Hofstra Üniversitesi ile geliştirilmiş bir program mevcut.
www.izmirekonomi.edu.tr

Kadir Has Üniversitesi

Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılan MBA programlarına son başvuru tarihi 10 Eylül. İki yıllık program ücreti Fen Bilimleri için 10 bin, Sosyal Bilimler için 11 bin YTL. Bu fiyatlara KDV dahil değil. İşletme (tezli-tezsiz), Sermaye Piyasaları ve Borsa (tezli-tezsiz), Risk Yönetimi ve Sigortacılık nve Finans eğitimleri mevcut. Başvuru için ALES, TOEFL’dan yeterli notları almak gerekiyor. Tez yazmak zorunlu. Tüm dersler Türkçe olmasına rağmen yönetmelik gereğinde İngilizce bilme şartı aranıyor. Başarılı öğrencilere değişik oranlarda burs veriliyor. Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezli Programı için asgari 12 ders 24 kredi ve tez çalışması, tezsiz program için asgari 14 ders 30 kredi gerekiyor. Dersler, Cibali kampusunda yapılıyor.

Üniversitenin bir de Executive MBA programı mevcut. Amerika’nın önde gelen üniversitelerinden Fordham ile yürütülen çalışma doğrultusunda öğrencilerm programın ilk haftasında Amerika’da eğitim görecekler. Daha sonra eğitimlerine ayda bir gün 21 ay boyunca devam edecekler. 21 ay sonunda ise katılımcılar Pekin’de bir hafta ders alma imkânına sahip olacaklar. İki yıl süren bu programın fiyatı KDV hariç 34 bin YTL. Fordham Üniversitesi’ndeki fiyatı ise 80 bin dolar.
www.khas.edu.tr

Kültür Üniversitesi

Ön başvuruları ağustos ayında başlayan programa, müracaatlar eylül ayında da devam edecek. Üniversitelerin dört yıllık lisans programlarını tamamlamış ve ALES’ten eşit ağırlık 55 ve üzeri puan almış tüm adaylar MBA programına başvurabiliyor. İş dünyasındaki gelişmeler, belirli alanlarda “uzmanlaşmış” insan gücüne olan ihtiyacı artırıyor. Üniversite bundan yola çıkılarak, beş zorunlu ve beş seçmeli dersten oluşan, ayrıca seçimlik dersleri belirlenen “uzmanlık alanları”ndan alınmasını sağlayacak bir eğitim öğretim programı uyguluyor. Uzmanlık alanları Aile İşletmeleri Yönetimi, Yönetim-Organizasyon, KOBİ Yönetimi, Lojistik Yönetimi, Muhasebe-Finans ile Pazarlama olarak belirlenmiş. Güz dönemi kayıtlarını kabul eden programın kontenjanı 50 katılımcıyla sınırlı. Programlar tezli ve tezsiz olarak iki farklı seçeneğe sahip. Ücretler önümüzdeki günlerde açıklanacak.
www.iku.edu.tr

Maltepe Üniversitesi

Uzaktan eğitim teknolojilerinden yararlanan ilk vakıf üniversitesi olan Maltepe Üniversitesi, Element Eğitim Teknolojileri’nin çözüm ortağı olduğu e-MBA programını 2006-2007 akademik yılında başlattı. Bu programla, çalışmak zorunda olan adayların evlerine üniversite getirilmiş oldu. 4 yıllık lisans tecrübesine sahip adaylar, MBA programına başvurabiliyor. Yedi farklı üniversitenin, konusunda tanınmış akademisyenleri Maltepe Üniversitesi şemsiyesi altında toplayarak bu programı oluşturdu. e-MBA programına kayıt yaptıran öğrenciler, Maltepe, Galatasaray, İstanbul, Ege, Yıldız Teknik, Gazi ve Marmara üniversitelerinin önde gelen öğretim üyelerinden eğitim alabiliyorlar.

Haftanın belirli saatlerinde öğretim üyeleriyle öğrenciler internet üzerinden biraraya gelebiliyor. Bu sanal sınıflarda interaktif iletişime girilebiliyor. Esnek eğitim modeline göre tasarlanmış, üç akademik yarıyılda tamamlanan e-MBA, 10 ders, bitirme programı ve bir bitirme projesinden oluşuyor.

Öğrenciler tercihlerine göre ‘yönetim, pazarlama, finans, insan kaynakları ve uluslararası işletme’ alanlarında uzmanlaşarak, YÖK tarafından tanınan işletme yüksek lisans (MBA) derecesi alabiliyorlar.

Programa http://embamaltepe.euniversite.org adresinden başvurulabilir.

Okan Üniversitesi

Okan MBA programı 2005 yılından bu yana sürdürülüyor. Eğitim Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı programda yürütülüyor. Uluslararası Ticaret, Lojistik Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Muhasebe ve Denetim, Satış ve Pazarlama yüksek lisans programları da mevcut. Programın hedefi, üniversitenin “iş dünyasına en yakın üniversite” olma felsefesine uygun olarak, iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap veren, teorik bilgileri uygulamaya aktarabilen, analitik düşünen ve etkin çözümler üretebilen profesyoneller yetiştirmek. Program, dört yıllık lisans diploması olan tüm mezunlara açık. İş deneyimi olan adaylar tercih sebebi. 2008- 2009 kontenjanı 30 kişi. Toplam program ücreti 9 bin 300 YTL. Tam zamanlı olarak programı takip eden öğrenciler dokuz ayda, yarı zamanlı olarak programı takip eden öğrencilerse, maksimum üç yılda mezun olabiliyor.
www.okan.edu.tr


Sabancı Üniversitesi

Üniversite, Yönetim Yüksek Lisans (MBA), yöneticiler için Yönetim Yüksek Lisans (Executive MBA), Finans Yüksek Lisans (MiF), Yönetimde Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans (ITM) ve Mühendislik Fakültesi ile ortak yönetilen Sanayi Liderleri Yüksek Lisans (SLP) programlarıyla farklı taleplere cevap veriyor. MBA öğrencileri iki yıllık eğitimlerinin ikinci yılını, haftanın üç günü programda seçmeli derslerini alıp uzmanlaşarak, haftanın diğer iki günü takım halinde proje yaptıkları şirkette seçtikleri proje kapsamında yoğun bir çalışmayla geçiriyorlar. Böylece katılımcılar programdan önemli bir profesyonel iş deneyimiyle mezun olabiliyorlar.

Executive MBA programlarıysa kariyerinde üst düzey yönetime girmeyi hedefleyen, profesyonel yöneticiliği bir meslek olarak düşünen veya kendi kurduğu şirketini profesyonelce yönetmek isteyenleri bu yönde eğitmek amacıyla oluşturulmuş. Öğrenim süreci, iş ve özel yaşamı asgari düzeyde etkilemesi için 16 ay ve dört dönem olarak tasarlanmış. MBA ücreti 22 bin 500, Executive MBA ücretiyse 36 bin 500 YTL. Öğrencilerin ayrıca, yılda 550 YTL yeni teknoloji kullanım ücreti ödemeleri gerekiyor.
www.sabanciuniv.edu.tr

Yaşar Üniversitesi

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde bulunan İşletme Yüksek Lisans (MBA) programı, geleceğin iş liderlerinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde oluşturulmuş. Program derslerinde, öğrencilerin teknik alan dersleriyle birlikte Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları Yönetimi, Üretim, Stratejik Yönetim ve Türk İş Dünyası konularında bilgi ve becerilerini geliştirmeleri hedefleniyor. Üstelik öğrenciler, işletmecilik konularıyla ilgili temel teorik bilgiyle donatılırken, aynı zamanda o konudaki en son gelişmeler ve gerçek işletmecilik uygulamalarından örnekleri görerek yapılan dönem projeleriyle birebir kendileri de öğrenme sürecine katılıyor. Programda tezsiz öğrenciler beş zorunlu beş seçmeli olmak üzere toplam 10 ders (30 kredi-saat) alıyor ve son yarıyılda bir bitirme projesi hazırlıyorlar. Tezli öğrencilerse beş zorunlu iki seçmeli olmak üzere yedi ders (21 kredi-saat) alıp, dokuz kredi-saat karşılığı bir yüksek lisans tezi hazırlıyorlar.

ALES/LES ve TOEFL’dan yeterli puanları almış adayların ödemesi gereken ücret kredi başına KDV dâhil 375 YTL. 30 kredilik program için 11 bin 250 YTL ödemek gerekiyor.
www.yasar.edu.tr

Yeditepe Üniversitesi

Bu yıl 10’uncu akademik yılını tamamlayan MBA programı, dört yıllık üniversite eğitimini tamamlamış olan herkese açık. Bugüne kadar devam eden öğrencilerin öğrencilerin yüzde 45’i Mühendislik, yüzde 35’i Sosyal Bilimler, yüzde 22’si de İşletme eğitimini görmüş. MBA dersleri bilimsel hazırlık, zorunlu dersler ve uzmanlık alanı derslerinden oluşuyor. Lisans eğitimi İşletme olmayanların eksiklikleri sunulan hazırlık dersleri ile gideriliyor. MBA programıyla Finansman/Muhasebe, Pazarlama ve Elektronik Pazarlama, Yönetim, İnsan Kaynakları ve Üretim Yönetimi gibi çeşitli alanlarda uzmanlaşma olanağı sağlanıyor. Her uzmanlık alanı için her dönem çok sayıda seçimlik derslerin açılmasına öncelik veriliyor.

Hafta içi akşamları 19:30-22:00, hafta sonu da 09:30-16:00 ders saatleri çalışanlar için çok uygun. Tezsiz programın minimum koşulları için öğrencilerin alması gereken ders sayısı 12. Tezli program için öğrenciler sekiz ders ve tez dersini alıyor. Eğitim ücreti ders başına 600 dolar. Güz dönemi kayıtları 1 Eylül’de sona erecek.
www.yeditepe.edu.tr

Yurtdışında MBA fırsatları

ABD

Amerika’da MBA eğitimi veren onlarca üniversite var. Bunlardan Union Graduate College’de tam zamanlı ve yarı zamanlı iki uygulama bulunuyor. 33 yaşını geçmemiş, iş deneyimine sahip adayların TOEFL sınavını geçmesi şart. Program iki yıllık bir eğitimi kapsıyor. Eğitim süresini yoğun ders alarak kısaltmak mümkün. Ücretler İngiltere ve Avrupa’da bulunan üniversitelerle karşılaştırıldığında biraz daha makul: Yıllık 2 bin 300 dolar. Konaklama içinse aylık 460 dolar civarı ödemek gerekiyor.
Telefon: +1 518 388 62 38

Almanya

Almanya’nın Berlin, Bremen, Hamburg, Nürnberg gibi birçok kentinde bulunan önemli üniversitelerin MBA programı bulunuyor. Berlin Humboldt Üniversitesi’nin düzenlediği MBA programı dünya çapında bilinirliğe sahip. MBA eğitimini bu ülkede almak isteyenlerden çok iyi derecede dil bilgisi, iyi bir ortalamaya sahip lisans diploması şartları aranıyor. Eğitim ücreti ortalama 14 bin euro.

Avustralya

Ülkenin hemen her üniversitesinde verilen MBA eğitimini alabilmek için 2.5 yıllık iş deneyimi gerekiyor. Eğitim süresi 16-24 ay arasında değişiyor. MBA programlarının ücreti epey ekonomik. Eğitim ücretleri üniversitelere göre değişse de yıllık ortalama 12 bin Avustralya Doları. Konaklama ve yaşam masrafları da yıllık ortalama 7-8 bin Avustralya Doları. Ayrıca öğrencilere, parttime çalışma fırsatı sağlanıyor.

Fransa

ENPC School of International Management, merkezi Paris’te bulunan uluslararası bir işletme okulu. Okulda birçok farklı MBA seçeneği var. Bunlardan biri de tüm dersleri İngilizce verilen Uluslararası İşletme MBA programı. Programda toplam beş alanda ders bulunuyor. Bunlar Finans ve Muhasebe, Ekonomi ve Uluslararası İşletme, Pazarlama ve Strateji, İşletme ve Liderlik, Teknoloji ve Girişimcilik. Ayrıca üç ayrı program seçeneği mevcut. İlki 10 ay süren tam zamanlı bir program, ilk dönem sadece ders alınan bu programda, ikinci dönem derslerin yanı sıra profesyonel bir proje hazırlanıyor. Diğer ikisi ise yarı zamanlı programlar.

Yarı zamanlı programlardan ilki iki yıl, diğeri üç yıl sürüyor. Başvuru sırasında 100 euro ücret yatırılması gerekiyor. Bölümün ücretleri ise seçilen programa göre değişiyor. Tam zamanlı bir yıllık programı seçerseniz ödemeniz gereken ücret 32 bin 500 euro. Yarı zamanlı iki ya da üç yıllık programlarsa 38 bin euro.
www.enpcmbaparis.com/index.php

İngiltere

Yüksek lisans olanağı sunan onlarca üniversite arasında en dikkat çekici olanı, London School of Business&Finance’ın MBA programı. Program, akademik olanların yanı sıra pratik uygulamaları da kapsıyor. Dört farklı alan var: Finans, Teknoloji Yönetimi, İş Zekâsı ve Danışmanlık Yönetimi. Anadiliniz İngilizce değilse kayıt yaptırabilmek için 240 TOEFL veya 6.5 IELTS puanı almanız şart. Ayrıca üç yıllık iş deneyimi ve 33 yaşını geçmemiş olma şartı aranıyor. Konaklama dâhil fiyatı 10 bin sterlin.
Telefon: +44 0 207 823 23 03

Kanada

MBA için Kanada da en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. St Mary’s devlet üniversitesinde uygulanan MBA programı iki yıl süreli. Müracaatlar eylül ayında başlıyor. Kayıt için 237 TOEFL, 550 GMAT gerekiyor. Yıllık eğitim ücreti 17 bin 791 dolar. Yurt ücretleriyse 5-7 bin dolar arasında değişiyor.

Kaynak: Sabah

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 26.09.2008 tarihinde Erkan tarafından, Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama bölümünde paylaşılmıştır ve 6631 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Kariyer ve Yüksek Kazancın Anahtarı: MBA | MBA Nedir ? - Yurtiçi MBA Başvuru Tarihleri - Yurtdışı MBA Başvuru Koşulları orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleEndüstri Mühendisliği Hakkında Her Şey - Detaylı Araştırma - Bitirme Tezi Sonraki MakaleAtatürk Şiirleri : On Kasım'larda Yürümek | Fazıl Hüsnü Dağlarca

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz