Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

İstanbul’un 1533 – 1536 Yılları Arasında Hazırlanmış Krokisi


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 21.12.2007 tarihinde hale tarafından, Büyük Türk Tarihi | Türk Kültürü - Gelenekler ve El Sanatlarımız bölümünde paylaşılmıştır ve 5251 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


İstanbul’un 1533 – 1536 Yılları Arasında Hazırlanmış Krokisi


Bu kroki, Matrakçı Nasuh’un 1533-1536 yılları arasında hazırladığı ve devrin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’a takdim ettiği “Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn-i Sultan Süleyman Han” (Sultan Süleyman Han’ın Irakeyn Seferi Menzillerinin Beyanı) isimli eserden iktibastır.

Kitap bir menzilname. İsmi geçen sefere katılmış olan Matrakçı Nasuh, İstanbul-Tebriz güzergahında bulunan ve ordunun geçmiş olduğu menzillerin krokisini çizmiş ve buralar hakkında çeşitli bilgiler vermiştir.


Yukarıdaki krokiye, eserin tarihine dikkat ederek baktığımızda en kuzeyde Topkapı Sarayı, hemen yanında Ayasofya camiini gördüğümüz halde Sultanahmet, daha aşağılarda Süleymaniye, Şehzade Mehmed gibi pekçok önemli camiin bulunmadığını görürüz. Zira o camiler henüz inşa edilmemişlerdi.

Bu değerli yazma eser 1976 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından tıpkıbasım şeklinde neşredildi. Satışı da hala devam etmekte.

Bu arada “Matrakçı” kelimesi ne anlama gelir? diye merak edenlere izahat verelim:

Matrak, sopa, kalın değnek manasında.

Tarihi Deyimler ve Terimler Sözlüğünde şöyle geçiyor:

Lobut’la arasındaki fark, lobut’un ustalar tarafından oynanan oyunda, matrak’ın ise acemilerin taliminde kullanılmasıdır.

Yani Nasuh, matrak talim ettiren bir askerdi. Aynı zamanda minyatür ustasıydı.Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 21.12.2007 tarihinde hale tarafından, Büyük Türk Tarihi | Türk Kültürü - Gelenekler ve El Sanatlarımız bölümünde paylaşılmıştır ve 5251 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

İstanbul\'un 1533 - 1536 Yılları Arasında Hazırlanmış Krokisi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleBir HIV Pozitif Mucizesi | 12 Yıldır Aids'li Olarak Hayatını Sürdürüyor Sonraki MakaleSafra Kesesi Taşı Nedir? | Safra Kesesi Taşları Nasıl Oluşur? Safra Kesesi Taşlarının Belirtileri Nedir? Taşın Vücuda Zararı Nedir? Neler..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz