Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[El, Kol ve Avuçlar] Kafa Ovuşturma ve Tokatlama Beden Dili


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 16.10.2007 tarihinde Erkan tarafından, Beden Dili | Dikkat Vücudunuz Konuşuyor bölümünde paylaşılmıştır ve 324 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Yaka çekiştirme hareketinin abartılı bir hali de Calero’nun “Boyun ağrısı’ hareketi adını verdiği şekilde ensenin ovuşturulmasıdır. Yalan söylerken bu hareketi yapan birisi genellikle gözlerini sizden kaçıracak ve yere bakacaktır. Bu hareket aynı zamanda kızgınlık ve sinirlenme işareti olarak da kullanılır. Bu durumda önce enseye hafif bir tokat vurulur ve ardından ense ovuşturulmaya başlanır.

Örneğin, altınızda çalışan birisinden sizin için belli bir işi tamamlamasını istediğinizi ve onun da bunu gereken zamanda yapmayı unuttuğunu varsayalım. Sonuçları istediğinizde unuttuğunu sözel olmayan yollarla sanki kendi kendini dövüyormuşçasına ya alnını ya da ensesini tokatlayarak belirtir. Kafanın tokatlanması unutkanlık anlamına gelirse de kişi siz veya durum hakkında ne hissettiğini alnını veya ensesini tokatlayarak belirtir.


Alnını tokatlıyorsa (Şekil 69) sözel olmayan yollarla size unutkanlığından bahsetmiş olmanıza aldırmadığını iletirken ensesini tokatlıyorsa (Şekil 68) aynı yollarla size hatasını hatırlattığınız için ‘baş belası’ olduğunuzu söylemektedir. Enselerini ovuşturma alışkanlığına sahip kişiler daha olumsuz yaklaşımlı veya eleştirel olurlarken hata yaptıklarını alınlarını ovuşturarak belirtenler daha açık, daha rahat kişilerdir


(Solda) Şekil 68 Boyun ağrısı hareketi
(Sağda) Şekil 69 ‘Ne gene mı’


(Visited 36 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 16.10.2007 tarihinde Erkan tarafından, Beden Dili | Dikkat Vücudunuz Konuşuyor bölümünde paylaşılmıştır ve 324 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[El, Kol ve Avuçlar] Kafa Ovuşturma ve Tokatlama Beden Dili orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 29 Eylül - September Sonraki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 27 Ekim - October

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz