Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Dünya Okyanus Günü | 8 Haziran Tarihinde Kutlanan Henüz Resmi Olarak Kabul Edilmemiş Olan Özel Gün


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 08.06.2010 tarihinde Hale tarafından, Tarihte Bugün | Önemli Günler ve Haftalar bölümünde paylaşılmıştır ve 1444 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Dünya Okyanus Günü

Dünya Okyanus Günü, 8 Haziran tarihinde kutlanan özel bir gündür.


1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Rio de Janeiro’da yapılan Yeryüzü Zirvesi’nde kararı alınmasına karşın, henüz resmi olarak kabul edilmemiş bulunan Dünya Okyanus Günü, okyanusların dünya üzerindeki yaşam ve vahşi yaşama olan katkısına dikkat çekmek amacıyla gündeme getirildi. Okyanus ve denizlerin, karbonların emilmesinde, iklim değişikliği ile mücadelede, güneş enerjisinin dağıtımında stratejik rolleri bulunduğu gerçeğinin vurgulandığı günde, insan varlığının sürdürülebilmesi için deniz ve okyanusların rasyonel kullanılması gerekliliği ön plana çıkarılmaktadır.

Greenpeace’in “Deniz Rezervleri Şimdi” afişi


Doğal Hayatı Koruma Vakfı‘nın açıklamasına göre; Dünya yüzeyinin %71’ini kaplayan ve yeryüzünde bir milyar kişinin besin kaynağı olan denizler ve okyanuslar karasal ve denizel kökenli kirlilik, aşırı balıkçılık ve küresel ısınma kaynaklı sorunların tehdidi altındadır.

Dünyanın geleceği için yapılan öneriler arasında; denizlerin %40’ını kaplayacak bir küresel deniz rezervleri ağı yaratmak bulunuyor.

Deniz rezervleri; Karadaki “milli park” uygulamalarıyla benzeşen, balıkçılık da dahil olmak üzere her türlü yıkıcı ve yıpratıcı insan faaliyetinden korunmuş alanlar olarak tanımlanmaktadır.

Deniz Rezervleri; okyanus yaban hayatının korunması için mümkün olan en güçlü gereçler olarak saptanıp, aynı zamanda tükenmekte olan türlerin iyileşmesi ve üremesine de katkıda bulunurlar.

Dünya Okyanus Günü, birçok ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 08.06.2010 tarihinde Hale tarafından, Tarihte Bugün | Önemli Günler ve Haftalar bölümünde paylaşılmıştır ve 1444 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 5 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Dünya Okyanus Günü | 8 Haziran Tarihinde Kutlanan Henüz Resmi Olarak Kabul Edilmemiş Olan Özel Gün orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleMayıncı Yüzbaşı Tophaneli Hakkı | Türk Gencinden Çürük Çıkmaz Sonraki MakaleGörülmemiş Türkiye – Mübadele | Orijinal Fotoğraflar İle

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz