Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Dünya Kadına Yönelik Şiddete Son Günü – 25 Kasım | Cinsiyete Dayanan Kadını İnciten Kadına Zarar Veren Davranışlara Son Verme Günü – Türk Tabipleri Bi..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 25.11.2010 tarihinde Hale tarafından, Tarihte Bugün | Önemli Günler ve Haftalar bölümünde paylaşılmıştır ve 1467 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Dünya Kadına Yönelik Şiddete Son Günü

Kadına yönelik şiddet; cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, ruhsal hasarlarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır.


Kadınlara yönelik şiddet, kadınların ve kızların insan haklarının ihlalidir. Maddi ve manevi bütünlük hakkı, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, ifade özgürlüğü, eğitim hakkı, çalışma hakkı gibi birçok hak ihlallerini de içine almaktadır. Kadına yönelik şiddet tüm dünyada din, dil, ırk, mezhep ve eğitim ayrımı gözetmeksizin karşılaşılan en büyük problemlerden bir tanesidir.


25 Kasım 1981 tarihinde “Uluslararası Kadına Karşı Şiddete Son” günü olarak ilan edilmiştir.

Bakınız, Şiddet Nedir? Kadına Şiddet

Şiddete Uğrayan Kadınların Başvurabileceği Adresler

Kadın Hakları | Kadının İnsan Hakları

(Visited 6 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 25.11.2010 tarihinde Hale tarafından, Tarihte Bugün | Önemli Günler ve Haftalar bölümünde paylaşılmıştır ve 1467 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 6 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Dünya Kadına Yönelik Şiddete Son Günü – 25 Kasım | Cinsiyete Dayanan Kadını İnciten Kadına Zarar Veren Davranışlara Son Verme Günü - Türk Tabipleri Birliğinin Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü Açıklaması orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Felsefe] Dil Felsefesi | Felsefenin Dil İle İlgilenen Dalı – Dil Felsefe Tarihi - İdeal Dil Felsefesi – Normal Dil Felsefesi Sonraki MakaleTurancılık - Türkçülük | Türk Ve Diğer Altay Halklarını Bir Devlet - Birlik İçinde Birleştirmeyi Amaçlayan İdeoloji

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz