Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[Coğrafya] Anafor – Maelström – Burgaç Nedir? | En Ünlü Anaforlar


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 04.11.2008 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1597 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Anafor – Maelström – Burgaç

Anafor ya da burgaç bir gel-git olayı değildir. Bir akıntıdır. dalgalar kıyıya vurduğunda, belli bir açıyla kıyıyı yalarlar ve önlerindeki suyu iterler. İtilen bu su bir akıntı oluşturur ve kıyıya paralel bir biçimde akar, ve buna kıyı boyu akıntısı denir. Kıyı veya plajın şekli ya da yönü değiştiğinde, akıntının hızı da değişir. Çıkabilecek miktardan daha fazla su, lokal olarak bu bölgeye girer ve birikmeye başlar. buna akıntıların trafik sıkışıklığı da diyebiliriz. Ancak, kıyıya yakın hapis olan su, kıyı boyu akıntısından ötürü dışarı çıkamaz. sonuç olarak, biriken bu sular bir raddeden sonra kıyı boyu akıntısında küçük bir gedik açarak dışarı taşmaya çalışacaktır. küçük bir gedikten dışarı akmaya çalışan büyük miktarda su, kıyıya dik ama yönü kıyıdan dışarıya olmak üzere bu küçük gediğin açıldığı alanda kuvvetli bir ters akıntı oluşturur. İşte buna anafor ya da burgaç denir.


Hortumlarda ya da lavabodan boşalmakta olan suda görülen şekilde dönen bir sıvı kitlesi, burgaç. Hidrodinamikde partikülleri dairesel hareketler yapan sıvı bölümünü belirtmek için kullanılır. Yan ya­na iki sıvı akımının hızlarının değişik ol­duğu ya da sıvı içinde katı bir cismin hareket ettiği durumlarda anafor oluşabilir.

Maelström, Norveç’in batı kıyıları açıklarında, Kuzey Buz Denizi‘ndeki Morkanaes ile Mosken adaları arasındaki güçlü gelgit akıntılarından kaynaklanan bir anafordur.


Anafor, deniz ya da ırmak sularının bir eksen çevresinde dönme hareketidir. Denizlerdeki anaforların nedeni genellikle ters yönlü gelgit dalgalarının, akıntıların ya da rüzgarların karşılaşmasıdır. Irmaklarda ise kıyının çıkıntı yaparak suya dairesel bir dönme hareketi verdiği yerlerde küçük anaforlar görülebilir. Bir anaforda sular dairesel bir hareketle dönerken merkezkaç kuvvetinin etkisiyle çevreye doğru itilir ve dairenin ortasında bir boşluk oluşur. En ünlü anaforlardan biri, Norveç açıklarındaki Maelström‘dür.

Deniz ya da ırmak sularının bir eksen çevresindeki dönme hareketine anafor denir. Denizlerdeki anaforların nedeni genellikle ters yönlü gelgit dalgalarının, akıntıların yada rüzgârların karşılaşmasıdır.

Irmaklarda ise kıyının çıkıntı yaparak suya dairesel bir dönme hareketi verdiği yerlerde küçük anaforlar görülebilir. Bir anaforda sular dairesel bir hareketle dönerken merkezkaç kuvvetin etkisiyle çevreye doğru itilir ve dairenin ortasında bir boşluk oluşur.

En ünlü anaforlardan biri, Norveç açıklarındaki Lofoten Takımadalarından Moskenes ve Mosken arasındaki boğazda oluşan bir anaforda, sular merkezkaç kuvvetin etkisiyle dışarıya doğru savrulur ve ortada derin bir oyuk oluşur.

Maelström’dür. Bu anafor fırtınalı havalarda gemiler için tehlikeli olabilir. Amerikalı yazar Edgar Allan Poe, Olağandışı Öyküler (Tales of Mystery and Imagination) adlı kitabında Maelström’e kapılan balıkçıların düşsel öyküsünü anlatmıştır.

Gene ünlü bir anafor da Messina Boğazı‘ nın kuzey ucundaki Garofalo anaforudur. Sicilya’nın kuzeydoğu köşesi ile İtalya açıklarındaki Sila kayalığı arasında oluşan bu anafor, eski Yunan efsanelerinde sözü edilen Karibdis anaforu olabilir.


Maelström gibi Garofalo anaforu da ters yönlü gelgit akıntılarının karşılaşmasından doğar ve fırtınalı havalarda tehlikeli olabilir.

Kuzey Amerika’daki Niagara Çağlayanı‘ nın döküldüğü yerde oluşan anafor ise akarsu yatağının değişik yapısından kaynaklanır.

Yatağın bir yanında yuvarlak bir havuz oymuş olan sular önce bu havuza dökülür ve düzenli akıntıya karışmadan önce burada hızla dönerek bir anafor oluşturur.

(Visited 30 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 04.11.2008 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1597 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[Coğrafya] Anafor - Maelström - Burgaç Nedir? | En Ünlü Anaforlar orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTarihte Bugün: 24 Aralık | (1994) - Cumhuriyet Halk Partisi ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti Birleşme Kararı Aldı Sonraki MakaleKırık Kalpli Su Tanem Benim | Derya Çiftçiler

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz