Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

CERN – Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi | TÜBİTAK Ve CERN İşbirliği


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 01.11.2008 tarihinde Hale tarafından, Bilimsel Gelişmeler - Sosyal ve Fen Bilimleri bölümünde paylaşılmıştır ve 2036 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


CERN – Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

CERN Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’in günümüzde 20 asil üyesine ilaveten Türkiye‘nin de aralarında bulunduğu 50 “gözlemci” üyesi vardır.


CERN‘de yüzlerce bina, 3000 kişilik destek personeli ve nöbetleşe kısa süreler için çalışan 2500 kadar fizikçi vardır. Bunlardan 100 kadarı teorik fizikçilerdir. Diğerleri ise, teorisyenlerin fikirlerinin tecrübe edildiği deney düzeneklerinin (mekanizmalarının) projelerini hazırlayan, yapımını sağlayan ve deneyleri yürüten tatbikatçılardır.

CERN’de en önemli yeri, yeraltındaki parçacık hızlandırıcılarının, yani akseleratörlerin olduğu bölgedir. Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinalarda atom parçacıkları ya birbirleriyle, yahut atom çekirdeği ile korkunç hızlarda çarpıştırılırlar. 1956’da kurulan 28 GeV’lik eşzamanlı proton hızlandırıcısından sonra 1976’da da 450 GeV’lik bir başka hızlandırıcı daha kulanıma girdi. 1981’de geliştirilerek çarpışma halkası olarak kullanılabilecek duruma getirilen bu cihazdan bugün, dönüşümlü olarak parçacık hızlandırıcısı ve çarpıştırıcı olarak faydalanılmaktadır. Çarpışmalar ile bazı kısa ömürlü garip madde biçimleri bu arada parçacık fizikçilerinin ilgilendiği W ve Z parçacıkları ortaya çıkarılmıştır. CERN, Avrupa’nın fizik alanında Amerika ve Rusya ile yarışa girmesini sağlamıştır.


Parçacık hızlandırıcının yeraltı tüneli

CERN’e üye olan ülkeler

1- Avusturya
2- Bulgaristan
3- Belçika
4- Çek cumhuriyeti
5- Danimarka
6- Fransa
7- Finlandiya
8- Almanya
9- Yunanistan
10- Macaristan
11- İtalya
12- Hollanda
13- Norveç
14- Portekiz
15- Polonya
16- Slovakya
17- İspanya
18- İsviçre
19- İsveç
20- İngiltere


CERN görünümü

Atlas projesinde kullanılan bilgisayar


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 01.11.2008 tarihinde Hale tarafından, Bilimsel Gelişmeler - Sosyal ve Fen Bilimleri bölümünde paylaşılmıştır ve 2036 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 5 adet mesaj daha bulunmaktadır.

CERN - Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi | TÜBİTAK Ve CERN İşbirliği orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk Evleri | Atatürk Köşkü Müzesi - Trabzon Sonraki MakaleÇanakkale Savaşı'nda Sağlık Hizmetleri | Çanakkale Savaşı ve Kızılay

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz