Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Atatürk Yıllar Önce İkinci İnönü Savaşı’nın Kazanılacağını Biliyordu | Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı Sırasındaki Kehanetleri


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 05.11.2008 tarihinde Hale tarafından, Atatürk'ün Geleceğe İlişkin Kehanetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 2898 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Atatürk Yıllar Önce İkinci İnönü Savaşı’nın Kazanılacağını Biliyordu

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı Sırasındaki Kehanetleri


Bu inanılmaz olay, yıllar önce Mustafa Kemal’in görmüş olduğu kehanet özelliği taşıyan bir “haberci rüya” nın ayniyle gerçekleşmesidir.

Atatürk görmüş olduğu bu rüyayı Dr.Reşit Galip Bey’e anlatır.


– “ Rüyamda bana ‘Paşam, İnönü’den ne haber?’ diye sordunuz. Ben de : ‘ Vaziyet kritiktir’ cevabını verdim. Kritik nedir? Anlamadım ki dediniz. Bunun cevabını 15 dakikaya kadar size veririm diyerek odama çekildim.”

Mustafa Kemal bu rüyasını Dr. Reşit Galip Bey’e anlattığı zaman düşman henüz saldırılarına başlamadığı gibi, İnönü Mevkii de önem kazanmıştı.

Aradan çok uzun zaman geçti. Düşman ile yapılan ilk savaş olan Birinci İnönü savaşı kazanılmıştı. Bunu ikinci İnönü Savaşı izledi…

Henüz bu ikinci savaşın neticesinin alınmadığı tehlikeli günlerden biriydi… Mustafa Kemal’in arabası Millet Meclisi’nin önünde durduğunda; O’nun yanına telaş ve endişe içinde koşan Dr.Reşit Galip Bey sorar:

– “ Paşam, İnönü’den ne haber?”
– “ Vaziyet kritiktir.”
– “ Kritik nedir? Anlamadım ki”

Mustafa Kemal: “ Sana bunun cevabını 15 dakikaya kadar veririm” dedikten sonra,gülümser… “ Hani Ankara’ya geldikten sonra ben bir rüya görmüştüm. Hatırladınız mı?”

Dr.Reşit Galip Bey biraz düşündükten sonra rüyayı anlatır. Bunun üzerine Mustafa Kemal tekrar gülümseyerek:


– “ İşte, rüya aynen gerçekleşmektedir… Ben İsmet’i tanırım. Göreceksin 15 dakikaya kadar varmadan muzafferiyet haberini alacağız!…”

Mustafa Kemal Millet Meclisi’ndeki odasına çekilir. Gerçekten de 15 dakika geçmeden, Garp Cephesi Komutanı – İsmet imzalı bir telgraf gelmiş ve İkinci İnönü Savaşı’nın zaferle sonuçlandığı öğrenilmiştir…

Atatürk “ Üstün Sezme Gücü”yle ilgili çevresindekilere hemen hemen hiçbir şey açıklamadığını biliyoruz. Ancak burada durum farklıdır. Kendisinin “haberci bir rüya” gördüğünü açıkça Dr.Reşit Galip’e söylemekte bir sakınca görmemiştir. Hatta bununla da kalmamış. Bu rüyanın gerçekleşeceğinden emin olduğunu bile Dr.Reşit Galip’e açıklamıştır. Bu nedenle yukarıda aktardığım olay ayrı bir önem taşır.

Atatürk’ün görmüş olduğu rüyanın gerçekleşeceğinden bu kadar emin olması da, ayrıca üzerinde durulması gereken bir başka önemli ayrıntıdır.


Atatürk’ün Kehanetleri Kitabı
Ali Bektan

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 05.11.2008 tarihinde Hale tarafından, Atatürk'ün Geleceğe İlişkin Kehanetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 2898 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Atatürk Yıllar Önce İkinci İnönü Savaşı’nın Kazanılacağını Biliyordu | Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı Sırasındaki Kehanetleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makaleİş Güvenliği Mevzuatı | İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Konusundaki Gelişmeler Sonraki MakaleOsmanlı Kültür ve Medeniyeti | Ahilik Teşkilatı

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz