Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [ Z ]


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 12.12.2007 tarihinde Sema tarafından, Ata Sözleri Sözlüğü - Güzel Atasözlerimiz bölümünde paylaşılmıştır ve 3242 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ – EN GÜZEL ATASÖZLERİ

Zahirenin ambarı sabanın ucundadır. Hangi iş olursa olsun, olumlu sonuç açısından mutlaka yeterli bir emeği, özenli bir çalışmayı gerekli kılar. Sözgelimi bir çiftçinin bol ürün alabilmesi için toprağını en iyi şekilde sürmesi, işlemesi ve çok çalışması gerekir.


Zahmetsiz rahmet olmaz. Çaba göstermeden, sıkıntı çekmeden arzu edilen güzel ve iyi sonuçlara ulaşılmaz.

Zaman sana uymazsa sen zamana uy. İçinde yaşanılan zamanın şartları, bizim düşünce ve davranışlarımıza uymayabilir. Kendi düşüncelerimizi kabul ettirmek için etrafımızdakiler ile sürtüşmek doğru değildir. Zamanın gidişine uymak,ona göre davranmak en çıkar yoldur.

Zararın neresinden dönersen kârdır. Sürüp giden zararlı bir işten ne denli erken vazgeçersek, daha sonra uğrayacağımız zararı o denli azaltmış, sonuç olarak o kadar kâr etmiş oluruz.


Zengin arabasını dağdan aşırır, züğürt düz ovada yolunu şaşırır. Varlıklı kişi, parasının ve itibarının çokluğu ile olmayacak işlerini bile kolaylıkla görür. Fakir ise parası olmadığı için en olacak işini bile bitiremez.

Zengin dağlar aşar, olmayan yolda şaşar. Varlıklı kişi, parasının ve itibarının çokluğu ile olmayacak işlerini bile kolaylıkla görür. Fakir ise parası olmadığı için en olacak işini bile bitiremez.

Zengin kesesini, züğürt dizini döver. Maddi durumu çok iyi kişiler her zaman parası ile övünür. Züğürt ise arzuladığı iş parası olmadığından yapamayacağı için üzülür. Istırap ve sıkıntı çeker.

Zengine bir kıvılcım, güzele bir sivilce yetermiş. İkili ilişkilerde zenginlik ve güzellik değil kişilik önemlidir. Zenginlik ve güzellik her an yok olabilir

Zenginin horozu bile yumurtlar. Paralı kişi, kısır sanılan işlerden bile kâr sağlama yolunu bulur.

Zenginin malı, züğürdün çenesini yorar. Züğürtler, zenginlerin malları üzerine konuşur, dururlar. Bu konuşma, onların çenesini yormaktan başka bir işe yaramaz.

Ziyan olan koyunun kuyruğu yağlı olur. Elden kaçırılan fırsatlar küçük olsa da çok büyük görünür. Kişinin dilinden hiç düşmez. Hep büyüterek ondan bahseder.


Zor oyunu bozar. 1. Zor kullanılarak işlemekte olan bir düzen bozulup durdurulabilir ya da istenen yöne çevrilebilir. 2. Bir oyun veya hile, güç kullanılarak kestirme yoldan boşa çıkarılabilir, işlemez kılınabilir.

Zurnada peşrev olmaz Rasgele yapılan plansız işte yöntem, kural aranmaz. İş, kendi kendine nasıl yürürse yürür.

Züğürt olup düşünmektense, uyuz olup kaşınmak yeğdir. Uyuz olup kaşınmak, insanı çok rahatsız eder. Ama züğürtlük dolayısıyla “ne yapacağım” diye düşünmek, daha çok rahatsız eder.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 12.12.2007 tarihinde Sema tarafından, Ata Sözleri Sözlüğü - Güzel Atasözlerimiz bölümünde paylaşılmıştır ve 3242 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [ Z ] orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleBoolean Matematiği Nedir? | Boolean Matematiği Sayısal Devrelerin Çıkış İfadelerinin Giriş Değişkenleri Cinsinden İfade Edilmesi Ve Elde E.. Sonraki MakaleOsmanlı Devleti | Preveze Deniz Savaşı [1538]

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz