Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

9 Adımda Diş Sağlığı | ğız Kokusuna Dikkat – Ağız Kokusu Ve Diş Çürükleri Olmadan Yaşayabilirsiniz – Ağız Kokusunun Sebebinin %90’ı Diş Fırçalanmamas..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 14.05.2008 tarihinde Ferhat tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 1430 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Ağız kokusuna dikkat

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz uzmanı Prof. Dr. Murat Karaşen, “Her 4 kişiden biri ağız kokusu problemi yaşıyor. Ağız kokusunun yüzde 95’i, yeterli diş bakımı ve dil temizliği yapılmamasından kaynaklanıyor” dedi.


Prof. Dr. Karaşen, toplumun yüzde 25’inin çeşitli nedenlere bağlı ağız kokusu problemi yaşadığına dikkati çekti. Ağız kokusunun, bireysel bir sorundan ziyade toplumsal bir problem olduğunu ifade eden Karaşen, “Kişinin kendi sağlığında sıkıntılara neden olan ağız kokusu aynı zamanda sosyal çevresinde de insanların rahatsız olmasına neden olur” dedi. Karaşen, ağız kokusu nedeniyle sosyal hayatı etkilenen bireylerde, iletişim bozukluğu ve utangaçlık duygusunun gelişebildiğini, boşanmaların görülebildiğini vurguladı.

Ağız kokusunun, özellikle oksijensiz ortamlarda yaşamayı seven bakterilerin çıkardığı gazlardan kaynaklandığını belirten Karaşen, ağız kuruluğuna, sigara, kötü ağız ve diş hijyeni, burun, sinüs ve boğaz problemleri, alt solunum yolları enfeksiyonları, diyabet, böbrek hastalığı, açlık, aşırı diyet ve çeşitli hastalıkların neden olduğunu söyledi.

Karaşen, sabahları ağız kokusu olmasının normal ancak kokunun gün boyunca devam etmesinin anormal olduğunu ifade ederek, “Ağzın kokup kokmadığını anlamak için bir spatula yardımıyla hafifçe dil üstündeki katman alınır. 15 dakika kadar kuruduktan sonra koklanır” dedi.


DİLİNİZİ HER GÜN TEMİZLEYİN”

Karaşen, ağız kokusunun yüzde 95’inin yeterli diş bakımı ve dil temizliği yapılmamasından kaynaklandığına dikkati çekerek, “Toplumda her dört kişiden biri ağız kokusu problemi yaşıyor ve ağız kokusunun yüzde 95’i yeterli diş bakımı ve dil temizliği yapılmamasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Kokuya, oksijensiz ortamda yaşayabilen mikropların yol açtığını vurgulayan Karaşen, dil üzerinde oluşan tabakanın altında yaşayan mikropların, kokunun en önemli nedeni olduğunu söyledi. Karaşen, diş eti problemlerinin ve diş çürüklerinin de bu mikroplara yaşayacak ortamlar hazırladığını belirtti. Yeterli diş ve dil temizliği yapıldığında bu sıkıntının giderilebildiğini ifade eden Karaşen, sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması ve yemeklerden sonra ağzın bol su ile gargara yapılarak çalkalanması gerektiğini kaydetti.

Karaşen, ağız kokusuna yüzde 40 oranında dil üzerinde biriken bakterilerin neden olduğuna işaret ederek, halk arasında dil temizliğinin yeterince bilinmediğini söyledi.

Dil temizliğinin yapılabilmesi için gerekli aletlerin satışının yok denecek kadar az olduğuna işaret eden Karaşen, “Günde en az bir kere, basit bir spatula yardımıyla, dilin üstündeki katman arkadan öne doğru, dile zarar vermeden yumuşakça kazınarak temizlenmeli” diye konuştu.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 14.05.2008 tarihinde Ferhat tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 1430 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 14 adet mesaj daha bulunmaktadır.

9 Adımda Diş Sağlığı | ğız Kokusuna Dikkat - Ağız Kokusu Ve Diş Çürükleri Olmadan Yaşayabilirsiniz - Ağız Kokusunun Sebebinin %90\'ı Diş Fırçalanmaması ve Temizlenmemesi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleSakıp Sabancı'nın 48 Öğüdü | Bülent Şenver Sonraki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 27 Kasım - November

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz