Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı | Atatürk’ün Cumhuriyet İle İlgili Sözleri – 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Şiirleri – Resimleri – Cumhuriyet Konulu ..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.10.2007 tarihinde hale tarafından, Tarihte Bugün | Önemli Günler ve Haftalar bölümünde paylaşılmıştır ve 55552 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori AraçlarıBeni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerim, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir..

Mustafa Kemal ATATÜRK


Gidenlerimizle Beraber

GENÇLİĞE HİTABE

Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet’i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
20 Ekim 1927

29 Ekim Atatürk Günlüğü için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

29 EKİM – ATATÜRK GÜNLÜĞÜ


(Visited 22 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.10.2007 tarihinde hale tarafından, Tarihte Bugün | Önemli Günler ve Haftalar bölümünde paylaşılmıştır ve 55552 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 22 adet mesaj daha bulunmaktadır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı | Atatürk’ün Cumhuriyet İle İlgili Sözleri - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Şiirleri - Resimleri - Cumhuriyet Konulu Güzel Sözler - Cumhuriyet’in Getirdiği Temel Hak Ve Özgürlükler orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Geometri] Üçgenler - Tanım, Çeşitleri, Açı Özellikleri ve Açıortaylar, Temel ve Yardımcı Elemanlar Sonraki Makale[Geometri] Yamuk - Açılar, Köşegenler, Yamuk Çeşitleri, Alan Hesaplama,

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz