Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Zlango Nedir? | Piktogram Bazında Çağdaş İletişim Araçlarında Kullanılan Resimsel Simgelerden Oluşan Dil – Kullanımı – Zlango Dilinin Özellikleri..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 19.03.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1567 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Zlango

Zlango, 2003 yılında İsrailli bir şirket tarafından piktogram bazında çağdaş iletişim araçlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş resimsel simgelerden oluşan bir dildir. Bu dil doğası itibariyle en çok kullanılan anında mesajlaşma programlarında uygundur. Zlango ismi İngilizce “slang” (“argo”) sözcüğünün farklı söylenişinden gelmektedir.


Kullanım

Zlango insanlığın bilgi aktarmak için ilk buluşu olan resim yazıya hiyeroglif geri dönüyor. Zlango projesi, mobil telefonlarda kullanılan kısa mesaj işlemini değiştirmeyi hedefliyor. Mesajınızı, uygulama içerisindeki çeşitli resimleri seçerek yazıyorsunuz. Mesajınızı alan kişi sizinle aynı dili konuşmuyorsa da bu resimlerden ne dediğinizi anlayabiliyor. Dolayısı ile karşınızdaki ile konuşamıyor olabilirsiniz, ancak bu yazışmanıza ve haberleşmenize engel değildir.


Dilin Özellikleri

1. Zlango dilinin ses harfleri yerine küçük resim simgeleri vardır.
2. 200 simgeden istifade edilir.
3. Zlango dilinin cümle yapısı çok sade ve kolay anlaşılır.
4. Piktogram olarak iletişim platformlarında kullanım için geliştirilmiştir.
5. Zlango dilinde istenilen her ifadeyi yazmak mümkün.
6. Zlango diller ve kültürler üstü iletişime olanak sağlaması hedeflenmektedir.

Kullanıldığı Ülkeler

Zlango şu an başta İsrail ve Polonya olmakla birlikte birkaç karaip adaları ülkesinde kullanılmaktadır. Almanya´da henüz yenidir. Türkiye´deki kullanımı hakkında henüz yeterli bilgi yok.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 19.03.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1567 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Zlango Nedir? | Piktogram Bazında Çağdaş İletişim Araçlarında Kullanılan Resimsel Simgelerden Oluşan Dil - Kullanımı - Zlango Dilinin Özellikleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAnadolu’da Çağlar Boyu Sağlık Merkezleri Sonraki MakaleTürk Yıldızları | 1911'den Türk Yıldızlarına

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz