Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Yörüngeden Bakıldığında Mekiğin İniş İzi | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ağustos 2011


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 01.08.2011 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2065 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Yörüngeden Bakıldığında Mekiğin İniş İzi | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Ağustos 2011

Yörüngeden Bakıldığında Mekiğin İniş İzi


Katkı Sağlayanlar : UUİ Sefer 28 Tayfası, STS-135 Uçuşu, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)

Açıklama : Tuhaf görünümlü şu iz de neyin nesi acaba? Bir uzay mekiğinin yörüngeden çekilmiş en son fotoğrafı. Bundan yaklaşık bir buçuk hafta önce Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılan Uzay Mekiği Atlantis, roketlerini son kez ateşleyip yörünge hızını sıfırlayarak Dünya’ya doğru büyük bir hızla düşmeye başladı. Bununla birlikte, ileri teknolojiye dayanan bu uzay makinesi bir saat içerisinde iniş takımlarını açıp, bir zamanlar eşi benzeri görülmemiş olan bir şeyi gerçekleştirdi; yani bir uçak gibi piste indi. ABD’den gerçekleşen insanlı uzay uçuşlarının geleceği geçici olarak bir duraksama dönemine girecek olsa da, aralarında Cassini, Chandra, Chang’e 2, Dawn (Şafak), Fermi, Hubble, Kepler, Ay Keşfi Yörünge Aracı (LRO), Mars Ekspres, Messenger (Haberci), Mars Keşfi Yörünge Aracı (MRO), New Horizons (Yeni Ufuklar), Opportunity (Fırsat), Planck, Rosetta, Güneş Devinimleri Gözlemevi (SDO), Güneş ve Güneş Balonu Gözlemevi (SOHO), Spitzer, Güneş Dünya İlişkileri Gözlemevi (STEREO), Swift, Venüs Ekspres ve Geniş Açılı Kırmızı Ötesi Araştırma Kaşifi (WISE)’nin de bulunduğu pek çok robot uzay aracı güneş sistemimizi keşfetmeyi ve evrenimizi dikkatle izlemeyi sürdürüyorlar.

Anahtar Sözcükler : Uzay Mekiği

Yarınki Görüntü : Vesta Ziyareti

Çeviri ve Düzenleme

Murat Tunçay – Tahir Şişman
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin bir hizmetidir.


(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 01.08.2011 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2065 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 30 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Yörüngeden Bakıldığında Mekiğin İniş İzi | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ağustos 2011 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAla Gözlerini Sevdiğim Dilber - Ala Gözlüm Ben Bu İlden Gidersem - Aşam Dedim Karlı Dağın Başından - Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm - Can Vermeye .. Sonraki MakaleDünya'ya Yakın Küçük Gezegenler | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ekim 2011

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz