Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Yeni Yıl Hilali | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ocak 2014


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.01.2014 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1919 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Yeni Yıl Hilali | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Ocak 2014

Yeni Yıl Hilali


Görüntü Katkısı ve Telif Hakkı : Jay Ouellet

Açıklama : Gün batımında batı ufku üzerinde asılı duran bu şey hilal evresinin henüz başında olan uydumuz Ay değil, hilal evresinde görülen Venüs gezegenidir. Dondurucu 30 Aralık gecesi Kanada’nın Quebec City kentinden çekilen bu görüntüde uzun bir uzakçeker mercek kullanılmış. Bu çok parlak gök feneri her gün akşamın alacakaranlığına doğru daha fazla alçalıyor. Ancak, 11 Ocak tarihinde Güneş ile Dünya arasında bir konum olan alt kavuşum noktasına ulaşacak olan Venüs’ün görünür büyüklüğü artarken, dürbün ile yapılan gözlemlerde gittikçe incelen bir hilal haline dönüşüyor. Öte yandan, önümüzdeki birkaç akşam uydumuzun incecik hilali ile hilal evresindeki Venüs’ün batı ufkundaki alacakaranlık içerisinde buluştuklarını göreceğiz. İlk kez 1610 yılında Galileo tarafından gözlenen Venüs evreleri, tarihsel olarak Kopernik’in güneş sistemi modeli ile uyumlu olsa da, Batlamyus modeline uymuyor.

Anahtar Sözcükler : Gün Batımı, Venüs

Yarınki Görüntü : Uzaydaki Pikseller

Çeviri ve Düzenleme

Murat Tunçay – Tahir Şişman
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin bir hizmetidir.


(Visited 5 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.01.2014 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1919 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 29 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Yeni Yıl Hilali | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ocak 2014 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleKopernik Krateri | Günün Astronomi Fotoğrafı - 1 - 28 Kasım 2010 Sonraki MakaleTarihte Bugün: 25 Kasım | (1925) - Şapka Giyilmesi Hakkındaki Kanun, TBMM'de Kabul edildi.

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz