Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Yakutiye Camii Ve Medresesi – Erzurum | İlhanlılar Zamanında Gazanhan Ve Bolugan Hatun Adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani Tarafından Hicri 710 (Milad..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 10.01.2009 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 1590 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Yakutiye Camii Ve Medresesi – Erzurum

Medrese taçkapısında bulunan kitabeye göre, İlhanlılar zamanında Gazanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından Hicri 710 (Miladi 1310) yılında yaptırılmıştır.


Türkler’in Anadolu’ya gelişlerinden hemen sonra başlayan Anadolu’yu eserlerle donatma çabası tüm tarihi olaylara rağmen devam etmiş ve Selçuklu Dönemi geleneksel mimarî tarzı Yakutiye Medresesinde de sürdürülmüştür. Yapı dört eyvanlı (eyvan: üç tarafı ve üstü kapalı, bir tarafı bütün genişliği ile bir avluya ya da diğer bir mekana açılan yapı birimi) kapalı avlulu bir medresedir.

Eyvanlar arasında hücreler yer almaktadır. Batı eyvanı iki katlı inşa edilmiştir. Güney eyvanı mescittir. Doğu eyvanın bitiminde kümbet yer almaktadır. Medresenin taçkapısı ve iki köşesindeki minareleriyle kurulan denge, yapının bütününde de cepheye karşılık kümbet yerleştirilerek sağlanmıştır. Bu da mimarlığın Selçuklu Döneminde bilimsel metotlarla yapıldığını göstermesi bakımından önemlidir. Gerek taçkapısındaki ve hücre kapılarındaki süslemeler, gerekse minaredeki çini süslemeler o dönemde, sanatta gelinen noktayı göstermektedir.(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 10.01.2009 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 1590 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Yakutiye Camii Ve Medresesi - Erzurum | İlhanlılar Zamanında Gazanhan Ve Bolugan Hatun Adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani Tarafından Hicri 710 (Miladi 1310) Yılında Yaptırılmıştır orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleHalk Edebiyatı Üstüne Birkaç Söz | Yaşar Kemal Sonraki MakaleProf. Dr. Mehmet Öz'den Sağlıklı Bir Kalp İçin Altı Altın Öneri | Sağlıklı Bir Kalp İçin Altı Püf Nokta

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz