Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Varlık Dergisi | 1933’te Yaşar Nabi Nayır Tarafından Yayımlanmaya Başlanan Aylık Sanat Ve Edebiyat Dergisi


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 15.07.2011 tarihinde Hale tarafından, Türk Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1745 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Varlık Dergisi

Cumhuriyet Türkiye’si kültür yaşamının en önemli öğelerinden biri olan “VARLIK”, 1933 yılının Temmuz ayında, Yaşar Nabi Nayır‘ın çıkardığı “Varlık edebiyat ve sanat dergisi”yle yayın yaşamına başladı.


Varlık Dergisi

İlk sayısından bugüne dek, Türk edebiyatının hemen hemen tüm değerlerine sayfalarında yer verdi. Birçok ünlü yazar ve şairin ilk yapıtları Varlık dergisinde yayınlandı. Yazar ve eleştirmenler tarafından “bir yazın okulu”, “edebiyatımızda bir köşe taşı”, “yeni Türk edebiyatını yaratan dergi”, “Cumhuriyet kültürünün sacayaklarından biri” olarak nitelendirilen Varlık, bugün halen Enver Ercan’ın yönetiminde, her ay edebiyat, kültür, toplum ya da siyaset gündeminden bir “özel dosya”, usta kalemlerden yazı, öykü ve şiirler, yeni imzalar ve kapsamlı bir Kitap Eki ile çıkıyor ve “en çok okunan edebiyat ve kültür dergisi” olma özelliğini koruyor.


Yaşar Nabi Nayır

Bakınız, Yaşar Nabi Nayır (d. 25 Aralık 1908, Üsküp – ö. 15 Mart 1981, İstanbul) | Varlık Dergisi Ve Varlık Yayınevi’nin Kurucusu Yedi Meşale Topluluğu’nun Kurucularından Türk Şair, Yazar, Yayıncı – Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri…

1946 yılında Varlık Yayınları’nı kuran Yaşar Nabi Nayır, derginin yanı sıra kitap yayıncılığını da sürdürdü. 1981 yılında vefatına kadar, 35 yıllık süre içinde binin üzerinde telif ve çeviri eseri, son derece özenli bir yayıncılık anlayışıyla okur kitlesine kazandırdı. 1 liralık “Cep Kitapları” ile Türkiye’nin dört bir köşesine ulaşan yayınlar, okumayı sevdirme misyonunu yerine getirip Cumhuriyet kuşaklarının kültürel gelişimini besledi. Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli Kanık, Sait Faik Abasıyanık, Nurullah Atac, Ziya Osman Saba, Oktay Akbal, Mahmut Makal, Necati Cumalı, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behcet Necatigil, Cahit Kulebi, Orhan Kemal, Haldun Taner, Tahsin Yücel gibi yazar ve şairlerin kitaplarını art arda yayımlarken, Batı edebiyatından da Dostoyevski, Turgenyev, Gogol, Kafka, Tolstoy, Steinbeck, Hemingway, Balzac, Malraux, Zola, Gide, Camus, Sartre gibi ünlü yazarların yüzlerce çevirisini tanıttı Türk okuruna.

Türk kültür hayatına yaptığı hizmetlerden dolayı 1979 yılında Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’ne layık görülen Nayır‘ın kurduğu yayıncılık geleneği bugün de devam ediyor.

Varlık Yayınları geçmişte olduğu gibi günümüzde de, belli bir değer taşıyan eserleri topluma kazandırmak, okuru yeni imzalarla tanıştırmak işlevini sürdürüyor. Edebiyatın yanı sıra, kişisel gelişim ve bilim alanında da Türk okurunun bilinçlenmesine katkıda bulunacak yapıtları, geleneğe uygun bir titizlikle yayımlama misyonunu yerine getirmeye çalışıyor.

• 15 Temmuz 1932 – Kültür ve sanat dergisi ”Varlık”ın ilk sayısı çıktı.


Bakınız, Atatürk Günlüğü – Today | 15 Temmuz – July

Varlık Dergisi web sitesi

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 15.07.2011 tarihinde Hale tarafından, Türk Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1745 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Varlık Dergisi | 1933\'te Yaşar Nabi Nayır Tarafından Yayımlanmaya Başlanan Aylık Sanat Ve Edebiyat Dergisi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleGazi ve Fikriye | Hıfzı Topuz Sonraki MakaleHamilelikte Yumurtalık Kistleri | Yumurtalık Kisti Riskleri - Yumurtalık Kisti Tedavisi

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz