Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Türkler Bin Yıl Önce Futbol Oynuyordu | Bin Yıl Önce De Futbol Oynuyorduk


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 27.02.2009 tarihinde Esesli tarafından, Türk Kültürü ve Geleneklerimiz bölümünde paylaşılmıştır ve 2146 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Türkler Bin Yıl Önce Futbol Oynuyordu


Türk uygarlığının en eski dönemdeki durumunu ortaya koyan Divanü Lugati’t Türk’ten çok ilginç ayrıntılar..

Türk hukuk düzeninden devlet yönetimine kadar yüzlerce konuda bilgi içeren ve ilk Türk ansiklopedisi sayılan Kaşgarlı Mahmud’un yazdığı Divanü Lügati’t-Türk’e göre, Türkler yaklaşık bin yıl önce ‘‘Tepük’’ adı verilen futbolun eski bir biçimini oynuyordu.

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın’ın Kaşgarlı Mahmud’un doğumunun 1000. yılı dolayısıyla kaleme aldığı ‘‘Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra Kaşgarlı Mahmud ve Divanü Lügati’t-Türk’’ kitabına göre, Kaşgarlı’nın eserinden, Türklerin bin yıl önceki yaşayışları ve kültürleri ile ilgili gizli kalmış bilgiye ulaşmak mümkün.


İLK TOPU TÜRKLER ‘TEPÜK’LEMİS!

Kaşgarlı Mahmud’a göre, kurşun eritilerek ‘‘ağırşak’’ (tekerleğe benzer yassı nesne) biçiminde dökülmesinden sonra üzerine keçi kılı veya benzeri yumuşak bir şeyle sarılarak oluşturulan yuvarlak nesne ile erkek çocukları ayaklarıyla vurarak bir oyun oynuyordu.

Tepmek, ‘‘tekmeleyerek vurmak’’ anlamındaki fiilden gelen ‘‘tepük’’ oyunu, futbolun eski bir biçimi sayılıyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 27.02.2009 tarihinde Esesli tarafından, Türk Kültürü ve Geleneklerimiz bölümünde paylaşılmıştır ve 2146 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 4 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Türkler Bin Yıl Önce Futbol Oynuyordu | Bin Yıl Önce De Futbol Oynuyorduk orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleYozgat Ayaklanması - Çapanoğlu Ayaklanması (I-II) | Kurtuluş Savaşı Sırasında Yozgat Ve Çevresinde Çıkan Ayaklanma Sonraki MakaleArıburnu Muharebeleri | 25 Nisan - 20 Aralık 1915

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz