Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası Nedir? | TC Kimlik Numarasının Sırrı – Mernis Projesinin Sonucu Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşına Tek Bir Türkiye Cu..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 20.01.2012 tarihinde Hale tarafından, Genel Kültür Konuları ve Genel Anlatımlar bölümünde paylaşılmıştır ve 2599 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün uzun yıllardır yürüttüğü Mernis uygulamasının hayata geçmesiyle her vatandaşına verilen bir numaradır.


Mernis projesinin sonucu olan kimlik numarası verilmesi sürecinde ülke nüfus kütüklerinde yer alan ölmüş olanlarda dahil olmak kaydıyla 1999 yılı sonu itibariyle 122.145.860 kişi kaydının veri olarak sisteme girilmesi tamamlanmıştır.

28 Ekim 2000’de her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşına tek bir Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verilerek uygulamaya alınmıştır.


Uygulamanın Amaçları:

• Vatandaşlar arasında yaygın olarak kullanılan isim benzerliğinden (ad ve soyadı) ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılması
• Birey kimlik tespitinin hızlı bir şekilde yapılmasının sağlanması.
• Bireyin doğumundan itibaren tüm işlemlerinin ortak bir numara ile yürütülmesinin sağlanması.
• Kamu kuruluşları arasında bilgi alışverişinin kolaylaştırılması, vatandaşa daha hızlı ve güvenli hizmet verilmesinin sağlanması gibi amaçları kapsamaktadır.

T.C. Kimlik No, onbir haneden oluşan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiş 11 rakamdan oluşan kişiye özgü bir sayıdır.

Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunmaktadır; ilk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı vermekte.
Ayrıca; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermektedir.

Bakınız, Mernis Projesi Nedir? | Merkezİ Nüfus İdare Sistemi – Mernis Projesinin Sağladıkları Nelerdir? T.C. Kimlik Numarası

Nüfus Cüzdanı Nasıl Alınır? | Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi Ve Nüfus Cüzdanı Örneği – Nüfus Cüzdanı Düzenleme Nedenleri – Nüfus Cüdanı Talep Belgesi – Nüfus Cüzdanı Örneği pdf dosyaları


T.C. Kimlik No Sorgulama ve Doğrulama


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 20.01.2012 tarihinde Hale tarafından, Genel Kültür Konuları ve Genel Anlatımlar bölümünde paylaşılmıştır ve 2599 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası Nedir? | TC Kimlik Numarasının Sırrı - Mernis Projesinin Sonucu Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşına Tek Bir Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası Verilen Uygulama orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAnatomi Terimleri Sözlüğü | Özetle Kısaltılmış Anatomi Terimleri Sözlüğü - Adem Elması - Akciğer Ve Diğerleri Sonraki Makaleİyi Elemanları Canlarından Bezdiren Ve İstifaya Sürükleyen 9 Durum | İyi Elemanların İşi Bırakma Sebepleri

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz