Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Tıpta Damar Devrimi | Damar Tıkanıklığının Tedavisinde Bypass Ameliyatının Yerini Alacak ‘Özel Jel’ Geliştirildi


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 27.12.2009 tarihinde koadmin tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 1433 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Tıpta Damar Devrimi

Damar tıkanıklığının tedavisinde bypass ameliyatının yerini alacak ‘özel jel’ geliştirildi.


Jel vücuda yerleştirildikten sonra oluşan yeni damarlar bilgisayarlı tomografiyle görüntülendi. Önceki hal (sol)- sonraki hal(sağ)

MÜTHİŞ BİR BULUŞ BU


Amerikalı uzmanlar, Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde damar tıkanıklığı tedavisinde bypass ameliyatını devreden çıkaracak buluşu gerçekleştirdi. Laboratuvarda, enzimler ve büyüme faktörleri içeren bir hidrojel geliştirildi. Bu hidrojel tıkanan damarın çevresine enjekte edildi. Enzimler hidrojeli parçalayarak büyüme faktörü VEGF’i açığa çıkardı. VEGF’in etkisiyle kan hücreleri bölünerek yeni damarlar oluşturdu.

İKİ HAFTADA KAN AKIŞI

Yeni damarların devreye girmesiyle tıkalı damara ihtiyaç kalmadı. Deneyde farelerin kan damarları kesilip düğümlendi. Bu şekilde bacak damarı tıkanıklığı oluşturuldu. Geliştirilen hidrojel kullanılarak yeni damarlar üretildi. Böylece tıkanan damarın fonksiyonunu yeni damarlar üstlendi. Jel sayesinde 2 haftada kan akışı yeniden sağlandı.

Buluşu gerçekleştiren ekibin başı Andreas Garcia “Tıpta yeni sayfa açıldı” dedi.

Kaynak: Posta

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 27.12.2009 tarihinde koadmin tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 1433 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Tıpta Damar Devrimi | Damar Tıkanıklığının Tedavisinde Bypass Ameliyatının Yerini Alacak \'Özel Jel\' Geliştirildi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleEn Yaygın 10 Fobi | İnsanları En Çok Korkutan 10 Şey Sonraki MakaleAtatürk ün Anısına. Onu Doğru Anlayabilmek.

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz