Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

TEKEL – Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz Ve Alkol İşletmeleri | Çeşitli Madde Ve Hammaddelerle İlgili Tekellik Görevini Yürütmesi Amacıyla 1862 Yılında “İ..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 23.11.2011 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1398 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


TEKEL – Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz Ve Alkol İşletmeleri

Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü ya da eski adıyla TEKEL, çeşitli madde ve hammaddelerle ilgili tekellik görevini yürütmesi amacıyla 1862 yılında “İnhisar” adıyla kurulan kuruluştur.


TEKEL logosu

1862’de tütün dış alımının yasaklanması ve tuz tekeline ilişkin yönetmeliğin yayımlanmasıyla hizmete başladı. 1879’daki Rüsumu Sitte Kararnamesi’yle tekel gelirleri devletin iç borçlarına karşılık olarak yabancı bankerlere bırakıldı. 1883 yılında Osmanlı Devleti, dış borçları nedeniyle tütün tekeli ayrıcalığını yabancı sermayeli Tütün Rejisi‘ne devretti.


tta A.Ş. logosu

Tütün tekeli uzun yıllar bu şirket tarafından işletildikten sonra, 1925’te millîleştirildi. İnhisar İdaresi olan adı, 1946 yılında TEKEL Genel Müdürlüğü yapıldı. 1983 yılında kamu iktisadi kuruluşuna (KİK) dönüşen TEKEL, 1987 yılında Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri Genel Müdürlüğü adını aldı. 2002’de iktisadi devlet teşekkülü (İDT) hâline getirildi.

tta A.Ş. logoları

Zaman içinde tekellik niteliğini yitiren Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri Genel Müdürlüğü‘nün son olarak 2008 yılında sigara, pipo, kıyılmış tütün ve nargile tütünüyle ilgili varlıkları özelleştirildi. TEKEL’in sigara üretim kısmını satın alan British American Tobacco (BAT), TEKEL markasını da devraldı. Bu nedenle kuruluş Aralık 2008’den beri “tta A.Ş.” kısaltmasını kullanmaktadır.

Bakınız, Tekel Ve Tekelleşme Nedir? | Tekelleşmenin Sebepleri – Özellikleri – Tekelleşmenin Getirdikleri – Tekelleşmeye Karşı Alınan Tavır – Medya Ve Tekelleşme


Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri – TEKEL resmî sitesi

(Visited 5 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 23.11.2011 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1398 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 8 adet mesaj daha bulunmaktadır.

TEKEL - Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz Ve Alkol İşletmeleri | Çeşitli Madde Ve Hammaddelerle İlgili Tekellik Görevini Yürütmesi Amacıyla 1862 Yılında \"İnhisar\" Adıyla Kurulan Kuruluş orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAllerji Nedir? | Allerjen Nedir? Polenler - Mantar Sporları - Küf - Ev Tozu Akarları - Mite - Hayvan Allerjenleri - Hamamböceği Allerjenleri Sonraki MakaleYeni Türk Edebiyatından Serbest Nazım Biçimleri: Serbest Müstezat - Serbest Nazım

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz