Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Tarihteki En Kötü İcatlar | Anti – Tank Köpekleri – Sandalyeden Uzay Mekiği – Paraşüt Ceket – Uçan Arabalar


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 31.08.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1395 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Tarihteki En Kötü İcatlar

Anti-tank köpekleri, sandalyeden uzay mekiği, paraşüt ceket, uçan arabalar…


İngiltere’de yayınlanan bir kitap tüm zamanların en başarısız icatlarını bir araya topladı. Kitapta yer alan başarısız icatlardan bazıları amatör mucitlerin eseri, bazıları ise büyük şirketleri milyonlarca dolarlık zarara sokan yenilikler.

İşte bu icatlardan bazıları :


Sandalyeden uzay mekiği: 1500’lü yıllarda Çinli bir memur olan Wan Hoo, kendi tasarladığı roketli hasır sandalyeyle Ay’a ulaşmayı denedi. Hoo, 47 roket bağladığı sandalyeye oturdu ve yardımcılarına roketleri ateşlemeleri emrini verdi.

Roketler ateşlendiğinde büyük bir patlama yaşandı. Ardından üretilen mitlerde Hoo’nun uzayda yaşadığı söylendi ama yapılan araştırmalar talihsiz mucidin parçalara ayrıldığını ortaya koydu.

Ereksiyona çareyi hayvan testislerinde aradı: 19’uncu Yüzyıl’da, henüz testosteronun bilinmediği dönemlerde, Dr. Charles-Edourd Brown-Sequlard, ereksiyon sorununa çare olacağını düşündüğü, domuz ve köpek testislerinden hazırladığı bir karışımı kendisine enjekte etti.

Sequlard, hazırladığı karışım sayesinde uzun yaşayacağını ve cinsel potansiyelinin artacağını düşünüyordu ama karışım hiçbir işe yaramadı.

Paraşüt Ceket: Uçan Terzi lakabı takılan Fransız Franz Reichelt, kendi tasarımı olan paraşüt ceketin ilk denemesi için 1912 yılında Eiffel Kulesi’ne çıktı.

İşler planladığı gibi gitmeyince, toplanan büyük kalabalık, mucidin büyük başarısına değil ölümüne tanık oldu.

Uçan araba: Wright Kardeşler’in 1903’teki başarılı uçuşunun ardından, Waldo Waterman adlı bir Amerikalı mucit, uçan araba yapma işine girişti. 1930’lu ve 40’lı yıllarda süren uzun çalışmaları sonunda ‘Chitty Chitty Bang Bang’ adını verdiği aracı üretmeyi başardı. Waterman, 6 metre uzunluğundaki ve saatte 180 kilometre hıza ulaşan arabası ile California’dan Ohio’ya uçmayı başardı.


Başarılı testlere rağmen yaşanan teknik aksaklıklar ve uçuş yasaları nedeniyle, Chitty Chitty Bang Bang’in ticari üretimine hiçbir zaman geçilemedi.


Anti-tank köpekler:
II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Ordusu, Almanlar’ın güçlü tanklarına karşı zor durumda kaldılar. Bu duruma çare üretmeye çalışan Rus mühendisler, ilginç bir yol denediler.

Sovyet ordusu aç bırakılan köpeklere, yemeklerini tankların altında bulmayı öğretti. Daha sonra patlayıcı bağlanan hayvanlar savaş alanına salındılar.

Ancak köpekler, yemeklerini uzaktaki Alman tanklarından çok yakınlarındaki Sovyet tanklarının altında arayınca, Kızıl Ordu’nun kayıpları Naziler’den çok oldu.

Betamax: Teknoloji devi Sony, tarihindeki en büyük mali kayıplardan birini Betamax video formatı ile yaşadı. 1975’te geliştirilen Betamax, bir yıl sonra piyasaya çıkan VHS karşısında tutunamadı.

1975 yılında video pazarının tamamını elinde bulunduran Sony, 1981’de ancak yüzde 25′ine sahipti.

TWIKE: 1980’lerin ortalarında piyasaya sürülen, üç tekerlekli, pedallı bir araç olan TWIKE, şehir içi ulaşımda devrim yapacağı iddiasıyla tanıtıldı. 90’lardaki motorlu versiyonu saatte 85 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

İlk bakışta iyi bir fikir gibi görünse de, aracın üreticisi İsviçreli firma saadece 2 bin adet TWIKE satabildi.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 31.08.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1395 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Tarihteki En Kötü İcatlar | Anti - Tank Köpekleri - Sandalyeden Uzay Mekiği - Paraşüt Ceket - Uçan Arabalar orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleDown Sendromu | Antik Bir Hastalık İçin Yeni Umutlar Sonraki MakaleAtatürk'ün Annesi Zübeyde Hanım'ın Mezarı Başında Ettiği Yemin - 27 Ocak 1923 | Atatürk'ün Anıları

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz