Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Tarihte Bugün: 27 Şubat | (1947) – Yazısız Karikatür’ün İlk Temsilcilerinden Cemal Nadir Güler Vefat Etti


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 27.02.2009 tarihinde Woodpecker tarafından, Tarihte Bugün | Olaylar, Doğanlar, Ölenler bölümünde paylaşılmıştır ve 1432 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Cemal Nadir Güler (d. 13 Temmuz 1902, Bursa – ö. 27 Şubat 1947, İstanbul), karikatürist. “Amcabey”, “Efruz Bey”, “Dalkavuk”, “Akla Kara”, “Yeni Zengin” gibi tiplerin yaratıcısı.

Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Bursa’da doğdu. İlköğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra ortaokulu Bilecik’te okudu. Girdiği bir sınavdan sonra mühendislik eğitimi görmek üzere Almanya’ya gitme hakkını kazandıysa da bu hakkını kullanmadı. Aynı zamanda hattatlık yapan babasının da etkisi altında ressam olmaya karar verdi. İstanbul Sanayi-i Nefise Mektebi’nin (Mimar Sinan Üniversitesi) sınavlarına girdi, ancak başarısız oldu. Bir kasnakçının ve bir makine tamircisinin yanında çırak olarak çalıştı. Bir süre sonra tabela ressamlığı yapmaya başladı.Buna paralel olarak ilkokullarda resim öğretmeni olarak da çalıştı. İlk kez 1920 yılında Sedat Simavi’nin yayınladığı Diken dergisinde bir karikatürü yayınlandı. 1928 yılında günlük çizmek üzere Akşam gazetesi yöneticilerinden Necmettin Sadak’tan teklif aldı. 1943’e kadar bu gazetede çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında Cumhuriyet gazetesinde karikatürlerini yayınlattı. 1941 yılında Vedat Günyol’la birlikte çocuklara yönelik Arkadaş isimli bir dergi yayınladı. Çeşitli dergilerde yayınlanan karikatürlerinin yanı sıra, 1942-1944 yılları arasında Amcabey adlı mizah dergisini yayınladı. Aynı zamanda radyo için skeçler ve “Yüzkarası” adlı bir de tiyatro oyunu yazdı ve oyun İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından sergilendi. Karikatürlerini Amcabey’e Göre (1932), Karikatür Albümü (1939), Akla Kara (1940), Dalkavuk Karikatür Albümü (1946) ve Amcabey Albümü (1946) adlarıyla albümleştirdi. Ölümünden sonra İstanbul Cağaloğlu’da yıllarca çalıştığı Akşam gazetesinin bulunduğu Acımusluk Sokağı’na ve Bursa’ da başka bir caddeye Cemal Nadir adı verildi.


Yarattığı tiplerle toplumsal bir eleştiri yapan Cemal Nadir, Arkadaş dergisinde çizdiği Dede ile Torun karikatürlerinde bilgi ile cehaleti, yeni ile eskiyi karşı karşıya getiriyordu. Amcabey tiplemesiyle toplumdaki çarpıklıkları, çıkarcı tipleri, ikiyüzlülükleri alaya alırken, Dalkavuk tiplemesiyle de dalkavukluk yaparak çıkarlarını koruyanları eleştiriyordu. Yeni Zengin tiplemesi toplumdaki sonradan görmeliği, Akla Kara tiplemeleri de eğitimsizliği ifade eden karakterlerdi.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 27.02.2009 tarihinde Woodpecker tarafından, Tarihte Bugün | Olaylar, Doğanlar, Ölenler bölümünde paylaşılmıştır ve 1432 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 5 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Tarihte Bugün: 27 Şubat | (1947) - Yazısız Karikatür\'ün İlk Temsilcilerinden Cemal Nadir Güler Vefat Etti orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk ün Anısına. Onu Doğru Anlayabilmek. Sonraki MakaleJeolojik Devirler : Kambriyen Dönem - Ordovisyen Dönem - Silüriyen Dönem - Devoniyen Dönem - Karbonifer Dönem - Permiyen Paleozoiğin Son Dönemi..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz