Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Tarihte Bu Ay | Tarihte O Ay Gerçekleşen Önemli Olaylar – Ay İsimlerinin Anlamları – Gregoryen Takvimi’ne Göre Ayların Gün Sayısı Açıklamaları..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.07.2011 tarihinde Hale tarafından, Tarihte Bugün | Olaylar, Doğanlar, Ölenler bölümünde paylaşılmıştır ve 3021 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Tarihte Bu Ay

Tarihte O Ay Gerçekleşen Önemli Olaylar


Ay İsimlerinin Anlamları – Gregoryen Takvimi’ne Göre Ayların Gün Sayısı Açıklamaları

Ocak


Sözcüğün, odcak “ocak” olduğu savlanırken, öte yandan Eski Türkçedeki “oc-mak, uc-mak” “ateş tutuşturmak” kökünden de olabilir. Ocak, ateş yakılan yer, ev, yuva sözcükleriyle bağlantılı olup ocakların yakıldığı, günlerin dışarıda çalışarak, avlanarak değil de, ocaklarda (evlerde) geçirildiği soğuk ay, anlamını taşımaktadır. Ocak adı ayrıca üç uzun çubukla ateş üstünde pişirme kabının tutulmasına yarayan düzeneğin, üçok’un adının evrilmesi sonucunda da bugünkü formuna kavuşmuş olabilir.

Ocak ayı batı dillerinde (Latince: Ianuarius) adını, Roma kapı tanrısı Janus‘tan alır. Orijinal Roma takviminde 10 ay (304 gün) vardı. Romalılar kış mevsimini aysız bir süreç olarak tanımlıyorlardı. M.Ö. yaklaşık 700’lerde Romulus’tan sonra gelen kral Numa Pompilius, takvimin standart kameri yıl (364 gün) ile hizalanması için Ocak ve Şubat aylarını ekledi. Çift sayılara karşı batıl itikatı olan Romalılar yıla bir gün daha ekleyip gün sayısını 365’e çıkardılar.

Olaylar

• Ocak ayının ilk günü 31 Aralık gecesinden başlayarak yılbaşı olarak kutlanır.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.07.2011 tarihinde Hale tarafından, Tarihte Bugün | Olaylar, Doğanlar, Ölenler bölümünde paylaşılmıştır ve 3021 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 13 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Tarihte Bu Ay | Tarihte O Ay Gerçekleşen Önemli Olaylar – Ay İsimlerinin Anlamları - Gregoryen Takvimi\'ne Göre Ayların Gün Sayısı Açıklamaları orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makaleİnsan Sinir Sistemi - 1 | Beyin Yarıküreleri ve Beyin - Limbik Sistem - Beyin Kabuğu Sonraki MakaleAnıtkabir | İnşası Ve Özellikleri - İnşaat Evreleri Ve Projede Yapılan Değişiklikler

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz