Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Soykırım Nedir? Soykırım Çeşitleri Nelerdir?


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 04.06.2008 tarihinde Esesli tarafından, Felsefe - Sosyoloji - Hukuk Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1612 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


SOYKIRIM
Soykırım, (Jenosid/ Genoside) kavramının kökleri Yunanca’daki Genos (Irk, aşiret, klan) ve Latince’deki cide (kırım, öldürme, yok etme) kelimlerinin birleşmesinden meydan gelmektedir.

Soykırım, Birleşmiş Milletler 1948 Sözleşmesinde de belirtildiği gibi; insanların, dinsel, ırki ve etnik farklılıklarından dolayı sistemli olarak yok edilmesi anlamına gelmektedir.


Lemkin’e göre ,”soykırım; diretkt olarak kişileri hedef almaz, kişinin dahil olduğu grubu hedef alır, kişi de bu gruba dahil olduğu için saldırıya uğrar” diyordu.

Soykırım, askeri düşman hedefi belli olmadan, yardıma muhtaç ve savunmasız insanlara karşı seri şekilde katliamlar yapmaktır.

SOYKIRIM ÇEŞİTLERİ
1.Policide (Siyasi kırım)
2.Omnicide (Canlı olan her şeyi aynı anda toptan yok etme), (Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombalarını atılması)
Atom bombası, tüm canlıları imha etmek silahı olduğu için soykırım karakterini taşımaktadır ve atom bombasının üretiminin ve bulundurulmasının suç kabul edilmesinin gerektiğini, çünkü bombanın kullanılmasının omnicide yol açtığı belirtiliyor.


3.Ecocide (Çevre soykırımı). Kimyasal ve nükleer silahların kullanımının çevre katliamına yol açtığı

4.Democide (İnsan soykırımı).Democide kavramı, eski Yunanca’da demos (halk) anlamında kullanılan kelimeyle Latince’deki caeder (öldürme) anlamına gelen kelimelerden oluşmaktadır.

Democide, özellikle iktidarlar tarafından planlı, istekli ve amaca uygun bir şekilde silahsız ve savunmasız birey ve toplumun yok edilmesinin içeriyor.

5.Cultur-cide (Kültürel soykırım). Kültür değerlerinin yok edilmesi

6.Ethnocide

7.Economicide

8.Socialcide
Sefa YÜRÜKAL:Batı Tarihinde İnsanlık Suçları


(Visited 3 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 04.06.2008 tarihinde Esesli tarafından, Felsefe - Sosyoloji - Hukuk Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1612 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Soykırım Nedir? Soykırım Çeşitleri Nelerdir? orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleKommagene Krallığı | Kral Mithridates I Kallinikos - Kral Antiokhus I Theos - Sanat - Ticaret - Roma’yla Savaş - Kommagene’nin Sonu... Sonraki MakaleOsmanlı'larda Kölelik Ve Köle Ticareti | Osmanlı Devletinde Kölenin Görüldüğü Alanlar - Sınıf Ayrımına Dayalı Kölelik

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz