Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Şişli Atatürk Evi – Atatürk İnkılabı Müzesi | Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadeleyi Başlatmak Amacıyla Samsun’a Hareket Ettiği Gün Olan 16 Mayıs 191..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 11.11.2015 tarihinde Hale tarafından, ATATÜRK'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar bölümünde paylaşılmıştır ve 1561 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Şişli Atatürk Evi – Atatürk İnkılabı Müzesi

Bir Ulusun Kurtuluşuna İlk Adımın Atıldığı Mekan


İstanbul-Şişli’de Atatürk Evi – İnkılap Müzesi, Atatürk Suriye cephesinden ayrılıp 13 Kasım 1918’de İstanbul’a gelişinden kısa bir süre sonra Şişli’de Madam Kasabyan’ın üç katlı konutunu kiralamış, Beşiktaş Akaretler mahallesinde oturan annesi Zübeyde Hanım ile kız kardeşi Makbule Hanımı da bu eve taşımıştır. İstanbul’un düşman işgali altında olduğu o zor günlerde, konutunda arkadaşları ile sık sık toplantılar yapmış, 16 Mayıs 1919’da Samsun’a hareketine kadar, altı ay burada kalmıştır.1908 yıllarında yaptırılan ve Atatürk Evi olarak bilinen evi, İstanbul Belediyesi tamir etmiş ve 1943’de İnkılap Müzesi olarak ziyarete açmıştır.


Aralık 1918 – Mayıs 1919

“Atatürk İnkılabı Müzesi” Şişli, İstanbul

Mustafa Kemal, Şişli’deki bu evde, Milli Mücadeleyi başlatmak amacıyla Samsun’a hareket ettiği gün olan 16 Mayıs 1919 tarihine kadar oturdu.

Atatürk’ün doğumunun 100. senesinde yeniden düzenlenen müzede, kendisine ait fotoğraflar, kullandığı eşyalar ve merhum Çelik Gülersoy tarafından bağışlanan Atatürk hakkında yazılmış 500’ün üzerinde eserin bulunduğu bir kitaplık bulunmaktadır.

Atatürk Evi Ziyarete Açıldı

2013 – 2015


Müzenin Restore Edilmeye Başlanması

Atatürk Evi’nin Ziyarete Açılması

Restorasyon çalışması biten Şişli Atatürk Evi 9 Kasım’dan itibaren ziyarete açıldı. Bu tarihi mirasa tanıklık etmek için herkesi Atatürk Evi’ni ziyaret etmeye davet ediyoruz.

*Ziyaret Günleri: Pazartesi günü hariç haftanın altı günü saat 16:00’a kadar Atatürk Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi: Binanın rengi resterasyon öncesi pembe iken restorasyon sonrası sarı olmuştur. Restorasyonu İBB yaptı ve Anıtlar Kurulu‘ndan alınan bilgi ile binayı ilk rengine çevirdiler. Detaylı bilgiyi 153‘ten öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Şişli Belediyesi

Bakınız, Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri

(Visited 6 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 11.11.2015 tarihinde Hale tarafından, ATATÜRK'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar bölümünde paylaşılmıştır ve 1561 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Şişli Atatürk Evi - Atatürk İnkılabı Müzesi | Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadeleyi Başlatmak Amacıyla Samsun\'a Hareket Ettiği Gün Olan 16 Mayıs 1919 Tarihine Kadar Oturduğu Ev - Bir Ulusun Kurtuluşuna İlk Adımın Atıldığı Mekan orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makaleİstanbul Ağrısı | Atilla İlhan Sonraki MakaleAtatürk Doğmadan Önce Babası Ve Annesi Nasıl Bir Hayat Yaşadı? Nasıl Evlendiler? Kaç Çocukları Oldu Ve Nasıl Öldüler? | Soner Yalçın

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz