Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Şişede Bulunan Not – MS. Found in a Bottle | İlk Kez 19 Ekim 1833’te Baltimore Saturday Visitor’da Yayımlanan Edgar Allan Poe Öyküsü


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 03.06.2010 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1548 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Şişede Bulunan Not

“Şişede Bulunan Not”, özgün adı “MS. Found in a Bottle” olan, ilk kez 19 Ekim 1833’te Baltimore Saturday Visitor’da yayımlanan Edgar Allan Poe öyküsüdür. Gazete tarafından düzenlenen bir yarışmada bu öykü birincilik kazanmıştır.


Şişede Bulunan Not – Eski baskılardan biri için “Wogel” tarafından yapılmış illüstrasyon

Özet


Ailesinden ve ülkesinden uzakta olan isimsiz bir anlatıcı, bir kargo gemisinde yolcu olarak Batavia’dan (şimdiki adıyla Jakarta) yola çıkar. Yolculuğun başlamasından birkaç gün sonra rüzgar kesildiği için, gemi bir süre yoluna devam edemez. Ardından gemiye çarpan devasa bir dalga, anlatıcı ile yaşlı bir İsveçli dışında herkesi denize sürükler. Tayfun tarafından güneye doğru sürüklenen gemi büyük siyah bir kalyon ile çarpışır. Gemi batarken, sadece anlatıcı kalyona tırmanarak kurtulmayı başarır. Kalyonda, anlatıcıyı göremeyen oldukça yaşlı adamlardan oluşan bir mürettebat vardır. Anlatıcı kaptanın kamarasından yazı malzemesi çalar ve sonunda denize atacağı günlüğünü yazmaya başlar. Bu kalyon da yine güneye doğru sürüklenmektedir ve mürettebat geminin Antarktika’ya ulaşıp buzullara çarparak batması ihtimalini umutla beklemektedir. Sonunda gemi buzların arasındaki bir açıklıkta bulunan büyük bir anafora kapılır ve batmaya başlar.

Temalar

Şişede Bulunan Not Poe’nun, Girdaba İniş ve Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü gibi deniz öykülerinden biridir. Öyküdeki korku unsuru insan keşfinin uzağındaki bir dünyanın fiziksel tasvirinden kaynaklanır. Öykünün başındaki açılış kısmında anlatıcı gerçeklere sonuna kadar bağlı kalacağından bahseder. Ancak bu gerçekçilik, gemi anaforda alçaldıkça kaybolur.

Yayınlanma geçmişi

Baltimore Saturday Visiter’ın 15 Haziran 1833 tarihli sayısında, gazetenin yayıncıları olan Charles F. Cloud ve William L. Pouder, 1 Ekim 1833’e kadar gönderilecek öykülerin en iyisine 50 dolar, yüz dizeyi geçmeyen şiirlerin en iyisine ise 25 dolar ödül verileceğini açıkladı. Poe yarışma için Şişede Bulunan Not da dahil olmak üzere altı öykü gönderdi. Jüri üyeleri olan John Pendleton Kennedy, Dr. James Henry Miller ve John H. B. Latrobe, Latrobe’un evinde ekim ayında toplandı ve yazarın adını görmeksizin inceledikleri öyküler arasından Poe’nun bu öyküsünü birinci seçti. Ödül gazetenin 12 Ekim tarihli sayısında açıklanırken öykü de ilk defa 19 Ekim tarihli sayıda şu notla yayınlandı: “Komitenin 50 dolarlık ödüle layık gördüğü öykü aşağıdadır. Öykünün anlatım tarzının oldukça görsel bulunacağını düşünüyoruz.”

Baltimore Saturday Visiter – 19 Ekim 1833


Poe’nun şiir yarışması için gönderdiği Coliseum ise ödül kazanamadı ancak öyküden birkaç gün sonra aynı gazetede yayımlandı. Şişede Bulunan Not’nın ikinci basımı 26 Ekim’de Newburyport People’s Advocate’ta yer aldı.

Öykünün, diğer öykülerle birlikte Tales of the Folio Club (Folyo Kulübü’nün Öyküleri) başlığı altında bir kitapta yer alması planlanmıştı. Folyo Kulübü, yazarın deyişiyle “edebiyatı yok etmek isteyen bir grup mankafa’dan” oluşan kurmaca bir edebi cemiyetti. Kitap fikri, bazı yönlerden Geoffrey Chaucer’ın Canterbury Hikayeleri’ne benziyordu. Cemiyetin her aylık toplantısında bir üye bir öykü sunacaktı. Saturday Visiter gazetesi öykü başına 1 dolar ücret karşılığında abonelik için reklam yapmaya başladı. Ancak gazete bir hafta sonra, yazarın Philadelphia, Pennsylvania’da yayımlanacağını söyleyerek öykülerini geri çektiğini duyurdu.

Bakınız, Edgar Allan Poe (d. 19 Ocak 1809 – ö.7 Ekim 1849) | Amerikan Romantik Akımının Öncülerinden Şair, Kısa Öykü Yazarı, Editör Ve Edebiyat Eleştirmeni

(Visited 2 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 03.06.2010 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1548 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Şişede Bulunan Not - MS. Found in a Bottle | İlk Kez 19 Ekim 1833\'te Baltimore Saturday Visitor\'da Yayımlanan Edgar Allan Poe Öyküsü orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleMevlevi Terimleri | Mevlevîlerde, Edep Telâkkisiyle İnançtan Meydana Gelen Terimleri Sonraki MakaleDiana | Roma Mitolojisinde Ayın Ve Avcılığın Bakire Tanrıçası

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz