Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Peygamber Efendimiz’in Hayatı | Hazret-i Emame (r.a.)


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 03.02.2008 tarihinde Sema tarafından, Hanım Sahabiler Özel Bölümü bölümünde paylaşılmıştır ve 1440 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Anneleri Hazret-i Zeynep. Babası Ebü’l As. Büyükbabası Resulullah’ın devr-i saadetleri zamanında doğdu.


Nikahı

Rüşd çağına geldiğinde Hz. Fatime’nin vasiyeti üzerine,
“- Benden sonra Hazret-i Ali (r.a.) Emame ile evlensin” Hz.Ali (r.a.) ile evlendi. Ebül As’da aynı vasiyeti yapmıştı. Düğün işlerini Hz.Zubeyir (r.a.) deruhte etti.
Hicri 40 yılında Hz. Ali şehit edilince, Muaviye Hz.emame ile evlenmeği düşündü. Emame ve ailesi böyle bir evliliğe karşı idiler. Muaviye’nin baskı yapacağını daha önceden düşünen Hz.Ali vefatı esnasında Muğayre İbn-i Nevfel’e vasiyet ederek,
“- Benden sonra, Emame ile evlen.” demişti. Böyle olunca Hz.Ali’nin vefatından sonra iddet müddeti tamam olunca Hz.Emame ile nikahlandı.
Hz.Ali’nin (r.a.) düşündüğü oldu. Muaviye, o zaman Medine valisi Mervan’a mektup yazarak, Emame’nin nikahına talip oldu ve bu iş içinde 1000 altın dinar sarfetmesini bildirdi. Fakat Hazret-i Emame meseleyi haber alınca Mugayre’ye haber gönderdi bu işi bir an önce halletmesini bildirdi. Mugayre’de Hazreti Hasan’dan müsaade alıp, Hazret-i Emame’nin nikah işini tamamladı.

Resulullah’ın Emame’ye Karşı Sevgisi


Peygamberimiz, Emame’yi çok severdi. O da Resulullah’ın dizinin dibinden ayrılmazdı. Namaz kılarken bile omuzlarına çıkardı. Rukuya vardıkları zaman omuzlarından iner, fakat secdeye vardıkları zaman yine mübarek başlarına tırmanırlardı.

Habeşistan Hükümdarı Necaşi barigah-i Nubuvvete hediye olarak bir bilezik gönderir. Resulullah buyurur:
– Bu bileziği benim ev halkımdan en çok sevdiğim kimseye vereceğim. Mubarek hanımları sandılar Hz.Aişe’ye verecek. Fakat O Emameyi çağırdı ve bileziği onun koluna taktı.

Çocukları

Mugayr’e İbn-i Nevfel’den bir erkek çocuğu vardı. Bunun ismini Yahya koydular. Bundan dolayı’da Hz.Emame’nin künyeside Umm-i Yahya idi.

Vefatı

Son günlerini Hazret-i Mugayre ile birlikte geçirdi. Vefat ettiği zaman da Hz.Mugayre’nin evinde vefat etti.

Kaynak:
1) Kadın Sahabiler, Mevlana Niyaz, Tercüme Prof Ali Genceli, Toker Yayınları, 1971Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 03.02.2008 tarihinde Sema tarafından, Hanım Sahabiler Özel Bölümü bölümünde paylaşılmıştır ve 1440 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Peygamber Efendimiz\'in Hayatı | Hazret-i Emame (r.a.) orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleYaşamak Bir Sanattır | Mehmet Orhan Durdu Sonraki MakaleAtatürk'ün Yakınları | Abdürrahim Tunçok

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz