Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Pegasus – Pégasos | Türk Mitolojisindeki Adı Tulpar Olan Yunan Mitolojisi’nde Kanatlı At


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 18.09.2010 tarihinde Hale tarafından, Felsefe - Arkeoloji - Mitoloji ve Efsaneler bölümünde paylaşılmıştır ve 1515 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Pegasus – Pégasos

Pegasus – Pégasos, Yunan mitolojisi’nde kanatlı at. Deniz tanrısı Poseidon ile yılan saçlı Gorgon Medusa’nın oğlu ve dev Chrysaor’un kardeşi olduğuna inanılır. Ayrıca Zeus’un oğlu Herkül’ünde kardeşi olarakta bilinir. rr Perseus tarafından kafası kesilerek öldürülen Medusa’nın kafasından ya da toprağa sıçrayan kanlarından doğduğu gibi iki değişik söylence bulunur. Rengi tamamen beyazdır ve uçmasına olanak veren iki büyük kanadı vardır. Uçarken havada kuş gibi görünür.


Bakınız, Poseidon

Pegasus


Pegasus doğar doğmaz yeryüzünden ayrılmış ve tanrıların diyarına uçmuştur. Zeus‘un yıldırımları getirme görevini üstlenmiştir. Helicon Dağında bulunan ve Musalara (veya Müzler) ilham verdiği sanılan Hippocrene pınarının Pegasus’un ayağıyla yere vurması sonucu ortaya çıktığına inanılır ve Pegasus “şiirsel ilham” ile özdeşleştirilir. Daha sonraları Bellerophon tarafından Athena’nın ona verdiği altın dizgin yardımıyla yakalandığı, Kimera ve Amazonlarla olan çarpışmalarında da ona yardım ettiği söylenir.

Bakınız, Zeus

Aşırı hırsın, zararlı olduğunun sembolü olarak gösterilen Bellerophon Olimpos dağına çıkıp ölümsüzlerin arasına karışmak isteyince onu üzerinden atan Pegasus tek başına Olimpos dağına dönerek eski görevlerine devam etmiştir. Pegasus’un Bellerophon’u üzerinden atmasına sebep olarak Zeus tarafından gönderilen dev bir atsineğinin ısırmasından ürkmesi de söylenceler arasındadır. Daha sonraları kendine eş olarak Euippe (ya da Ocyrrhoe)’yi aldığı ve kanatlı atların soyunu başlattığı söylenir.

Bellerofon ve Pegasus

Kanatlı at Pegasus’un Türk mitolojisindeki adı Tulpar‘dır. Arapça da Burak ismi buna tekabül eder. Müslümanlar Hz. Muhammed‘in Miraç gecesi Mescid-i Aksadan uçtığına inandıkları Burak adlı bineğin de Pegasus olduğu düşünülür.


(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 18.09.2010 tarihinde Hale tarafından, Felsefe - Arkeoloji - Mitoloji ve Efsaneler bölümünde paylaşılmıştır ve 1515 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Pegasus – Pégasos | Türk Mitolojisindeki Adı Tulpar Olan Yunan Mitolojisi\'nde Kanatlı At orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakalePaleopatoloji Nedir? | Fosilleri Ve Kemik Kalıntılarını İnceleyerek, Geçmişteki İnsan Ve Hayvan Hastalıklarını İnceleyen Bilim Dalı Sonraki Makaleİnce Film Kaplama Teknikleri | PVD Teknolojisinin CVD’ye Göre En Büyük Avantajı Sertmetal Ve Yüksek Jız Çeliklerinin Özelliklerini Etkilemeden Düşük S..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz