Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 6235 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 19.12.2015 08:31

Paleontologlar, Uruguay’da Dev Fare Fosili Buldu | Bir Ton Ağırlığında Olduğu Sanılıyor

İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 16.01.2008 tarihinde Erkan tarafından, Bilimsel Gelişmeler - Sosyal ve Fen Bilimleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1296 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları
Paleontologlar, Uruguay’da Dev Fare Fosili Buldu | Bir Ton Ağırlığında Olduğu Sanılıyor

İngiliz Proceedings of the Royal Society dergisinde 17 Ocak’ta yayımlanacak makalede paleontologlar, 4 milyon yıl önce yaşadığı sanılan fosilin sadece kafatasının 53 santimetre olduğunu ve uzun dişleri bulunduğunu belirtti.
Kafatasının ölçüsü ve dişleri, dev kemirgenin 468 kilo ila 2,5 ton arasında bir ağırlığı sahip olabileceğini düşündürüyor. Makalede, paleontologların en muhtemel ağırlık olarak bir ton üzerinde görüş birliğine vardıkları kaydedildi.

Kemirgenin azı dişlerinin küçük olduğunu, muhtemelen yumuşak sebze ve meyveyle beslendiğini kaydeden paleontologlar, fosili günümüzdeki fareden ziyade bir suaygırına benzetiyor. Makalede, bu yeni türe Güney Amerika’daki kemirgenlerin uzmanı olan Uruguaylı paleontolog Alvaro Mones anısına “Josephoartigasia monesi” adı verildiği ifade edildi.

Fosiller arasındaki ağırlık rekoru, Venezuela’da 2003’te bulunan, 700 kilogram ağırlığında olduğu sanılan “Phoberomys pattersoni”ye ait. En tombul kemirgen ise halen Arjantin’de yaşayan ve 60 kilo kadar olan “carpincho” olarak biliniyor.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 16.01.2008 tarihinde Erkan tarafından, Bilimsel Gelişmeler - Sosyal ve Fen Bilimleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1296 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Paleontologlar, Uruguay’da Dev Fare Fosili Buldu | Bir Ton Ağırlığında Olduğu Sanılıyor orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleDış Ticaret Staj Raporu | Finansman Dersi Borç Analizi - Zorlu Enerji A.Ş Sonraki MakaleGazi Kovan – Top Mermisi Kovanı | Bir Zafer Hikayesi

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz