Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 8088 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 14.08.2019 09:45

Osman Nizami Paşa’nın Atatürk’e Söylediği Kehanet | Mustafa Kemal Atatürk İçin Yapılan Kehanetler


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 22.05.2008 tarihinde Hale tarafından, Atatürk'ün Geleceğe İlişkin Kehanetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1382 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Osman Nizami Paşa’nın Atatürk’e Söylediği Kehanet

Mustafa Kemal Atatürk İçin Yapılan Kehanetler


Osman Nizami Paşa ile Kuzguncuk’taki bir yalıda öğle yemeği yiyen Mustafa Kemal, Paşa’nın sözlerini hayretler içinde dinliyordu… Şöyle diyordu Abdülhamid’in Paşası:

“ İstibdat idaresi bir gün elbette yıkılacaktır. Fakat onun yerine Batılı anlamda bir idare gelip memleketi her bakımdan kalkındıracak mıdır? Ben buna inanmıyorum…”


Mustafa Kemal’in hayreti arttı. Çünkü bu sözleri söyleyen Sultan Abdülhamid’in bir paşasıydı!…

Mustafa Kemal şu yanıtı verdi:

-“ Paşa hazretleri, Batılı anlamda idarelerde zamanla gelişmişlerdir. Bu gün uyur gibi görünen milletimizin çok kabiliyeti ve cevheri vardır. Fakat bir ınkılap olunca bu gün işbaşında olanlar yerlerini muhafaza etmeye kalkarlarsa, o vakit buyurduğunuzu kabul etmek lazım gelir. Yeni nesiller içerisinde her hususta itimada layık insanlar çıkacaktır…”

Osman Nizami Paşa buna yanıt vermedi. Ve arkadan yemeğe oturuldu. Mustafa Kemal’e sorular soran paşa onun verdiği yanıtları dikkatle dinledi. Aynı günün akşamı Harp Okulu’na dönmek üzere olduğu sırada, Paşa’nın iznini almak için yanına arkadaşı ile giden Mustafa Kemal’e Osman Nizami Paşa şu sözleri söyledi:

“ Mustafa Kemal Efendi oğlum, görüyorum ki İsmail Fazıl aşa seni takdir etmek hususunda yanılmamış. Şimdi ben de onunla aynı fikirdeyim. Sen bizler gibi yalnız Erkan-ı Harp Zabiti olarak bir hayata atılmayacaksın. Keskin zekan ve yüksek kabiliyetin, memleketin geleceği üzerinde etkili olacaktır…”

Atatürk’ün Kehanetleri Kitabı
Ali BektanKaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 22.05.2008 tarihinde Hale tarafından, Atatürk'ün Geleceğe İlişkin Kehanetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1382 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Osman Nizami Paşa’nın Atatürk’e Söylediği Kehanet | Mustafa Kemal Atatürk İçin Yapılan Kehanetler orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleStenografi Nedir? | Stenografi Sistemleri - Modern Stenografi'nin Doğuşu Sonraki MakaleToplumlar ve Okul Kuruluş Sistemleri | Toplum Tipleri Ve Okul Kuruluş Sistemleri Arasındaki Bağlantıların Tarihi Gelişimi

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz