Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Organik Bileşik Nedir? | Sınıflandırma – Doğal Bileşikler – Sentetik Bileşikler – Yapı Kararlılığı Ölçümü


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Fizik - Kimya - Biyoloji Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2004 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Organik Bileşik

Organik bileşikler, molekülleri karbon içeren kalabalık kimyasal bileşikler sınıfındandır. Aşağıda sunulan tarihsel nedenlerden dolayı, bu bileşiklerin küçük bir kısmı, örneğin karbonatlar, basit karbon oksitleri ve siyanürlerin yanısıra, karbon allotropları inorganik kabul edilir. “Organik” ve “inorganik” karbon bileşikleri arasındaki ayrım kimyanın geniş alanını düzenlemek için yaralı olsa da, çoğunlukla rastgeledir.


Organik kimya “organik bileşikler”in tüm yönleriyle ele alındığı bir bilimdir. Organik sentez bunların hazırlanmasının metodolojisidir.

Metan en basit organik bileşiktir.


Tarihçe

“Organik” ismi tarihseldir. Organik bileşiklerin sadece canlı organizmalarda vis vitalis (yaşam gücü) yoluyla sentezlenebileceğine inanıldığı 19. yüzyıldan kalmadır. Organik bileşiklerin “inorganik”lerden temelde farklı olduğu, yani yaşam gücü yoluyla sentezlenmediği teorisi, canlı organizmalarda görülen “organik” bir bileşik olan ürenin, Friedrich Wöhler‘in the Wöhler sentezinde potasyum siyanat ve amonyum sülfatla elde etmesiyle çürütüldü. Hala geleneksel olarak inorganik kabul edilen karbon bileşiklerinin türleri Wöhler’in zamanından önce cansız, yani inorganik kaynaklardan, örneğin minerallerden geldiği kabul edilenlerdir.

Sınıflandırma

Organik bileşikler, heteroatom da denilen, daha öte elementlerin atomlarını içerebilirler. Organometalik bileşikler, organik karbon ve bir ametalin kovalent bağ kurmasıyla tanımlanır.
Bir de ayrıca, organik bileşiklerden farklı, büyük miktarda “inorganik” karbon bileşikleri de vardır.

1. Doğal Bileşikler

Organik bileşiklerin önemli bir alt kümesi, yapay yolla üretilmesi çok pahalı olduğundan, hala doğal kaynaklardan elde edilmektedir. Çoğu şekerler, bazı alkaloidler ve terpenoidler, B12 vitamini gibi kimi besinler ve genel olarak önemli konsantrasyonlarda canlı organizmalarda bulunan, büyük ya da stereoizometrik olarak karmaşık moleküllerden oluşan doğal ürünler bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Biyokimyada birincil öneme sahip bileşikler antijenler, karbonhidratlar, enzimler, hormonlar, lipidler ve yağ asitleri, nörotransmiterler, nükleik asitler, proteinler, peptidler ve amino asitler, vitaminler ile hayvansal yağlar ve bitkisel yağlardır.


2. Sentetik Bileşikler

Plastiklerin de içinde bulunduğu birçok polimer organik bileşiktir.

Terimlendirme

IUPAC nomenclature of organic compounds, CAS terimlendirmesinden biraz farklılık gösterir.

Veritabanları

* CAS organik bileşikler hakkındaki veriler için en bütünlüklü arşivdir. Arama motoru olarak SciFinder çalışır.

* Beilstein veritabanı 9.8 milyon madde hakkında enformayson içerir. 1771’den günümüze kadar olan bilimsel literatürü kapsar. “CrossFire” aracılığıyla erişilebilir. Orijinal literatüre referans vererek, her maddenin yapısı ile fiziksel ve kimyasal özellikleri çok geniş bir tarama alanıyla sunulur.

* PubChem bileşikler hakkında, özellikle tıbbi kimya alanında, 18.4 milyon girdiye sahiptir.
Organik kimyanın birçok başka alanı için daha özelleşmiş veritabanları da vardır.

Yapı Kararlılığı Ölçümü

Günümüzde başlıca yöntemler şunlardır:

* Proton ve carbon-13 NMR
* Spektroskopi ve X-ray
* Kristalografi


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Fizik - Kimya - Biyoloji Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2004 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Organik Bileşik Nedir? | Sınıflandırma - Doğal Bileşikler - Sentetik Bileşikler - Yapı Kararlılığı Ölçümü orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleOtopsi Nedir? | Otopsi Niçin Ve Kimlere Yapılır? Otopsi Tekniği – Otopsi İzni – Otopsiyi Kimler Yapar? Sonraki MakaleJeolojik Devirler | Kambriyen Öncesi - Kretase Deniz Yaşamı - Kretase Kara Yaşamı - Kretase Bitki Yaşamı - Kretase "Tebeşir" - Dinozorların Altın Ça..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz