Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi | Ekim 1945 ‘te Amerika – Birleşik Krallık – Fransa Ve Rusya’nın Açtığı Insanlık Suçu Davası – Nürnberg ..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 29.03.2009 tarihinde Hale tarafından, Medeniyetler ve Ülkeler Tarihi Ansiklopedisi bölümünde paylaşılmıştır ve 1498 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi

Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi Ekim 1945 ‘te, Amerika, Birleşik Krallık, Fransa ve Rusya’nın açtığı ünlü dava. Almanya’nın Nürnberg şehrinde yapıldığı için bu isimle anılmıştır. Mahkemede Nazi partisi “insanlık suçu, savaş suçları, dünya barışına karşı işlenen suçlar ve savaşa sebep olmak” suçlarından yargılandı. Dünya barışına karşı işlenen suçlar tanımı ilk kez bu davada söz edildi. Davalı 24 kişi ve 6 organizasyon ve davacılar da yukarıdaki ülkelerdi. Yargılanan 24 kişi 10 yıldan idam cezasına kadar değişen cezalar aldılar. Çoğu idam edildi.


Nürnberg İlkeleri

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan geçen 177 (II) numaralı kararın, (a) paragrafında, Uluslararası Hukuk Komisyonu “Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi’nin tüzüğünde ve davanın yargılanma sürecinde tanınan uluslararası hukuk ilkelerini belirlemek”le görevlendirildi. Bu amaçla aşağıdaki metin komisyonun ikinci oturumunda kabul edildi (Yearbook of the Intemational Law Commission, 1950, Vol. II, pp. 374-378):

I. İlke


Uluslararası hukuka göre suç kabul edilen bir eylemde bulunan şahıs, bundan sorumludur ve cezalandırılması olasıdır.

II. İlke

Uluslararası hukuka göre suç kabul edilen bir eyleme karşı bir ceza öngörülmese de, bu şahsı uluslararası hukuk önünde işlediği suçun sorumluluğundan kurtarmaz.

III. İlke

Uluslararası hukuka göre suç kabul edilen bir eylemde bulunan şahıs, devlet başkanı ya da sorumlu hükümet memuru olmaları, işbu şahısları uluslararası hukuk önünde sorumluluktan kurtarmaz.

IV. İlke

Bir şahsın üstü ya da hükümetinin emrine uygun davranması, ahlakî irade bir şahıs için her zaman bir olanak olduğundan, uluslararası hukuk önünde sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.


V. İlke

Uluslararası hukuka göre suç işlediği iddia edilen şahıs, gerçeklere ve hukuka uygun olarak adil yargılanma hakkına sahiptir.

VI. İlke

Aşağıda sıralanan suçlar uluslararası hukuk önünde cezaî suçlar olarak belirlenmiştir:

(a) Barışa karşı işlenen suçlar:

(i) saldırgan ya da uluslararası antlaşma, sözleşme ve garantileri ihlal eden bir savaşı planlama, hazırlık ya da kışkırtma,
(ii) ortak plana işbirliği yapma ya da (i) maddede belirtilen eylemlerin başarılması karşı komplo;

(b) Savaş suçları:

Yasaların ya da savaş adetlerinin ihlalleri, örneğin: köle işçilere ya da herhangi bir amaçla sivil halka ya da işgal altındaki bölge halkına, savaş tutsaklarına, denizdeki insanlara, kötü davranma ya da onları, rehineleri öldürme, sınırdışı etme; kamu ya da özel mülklerin yağmalanması, kent, kasaba ve köylerin ahlaksızca yıkımı ya da askerî gereklilikle açıklamayacak biçimde tahrip edilmesi;

© İnsanlığa karşı işlenen suçlar:

Cinayet, kitle imha, köleleştirme, sürgün ve sivil halka yapılan diğer insanlık suçları, ya da siyasî, etnik ya da dinî nedenlerle eziyet, ya da savaş suçu ya da insanlığa karşı işlenen suçlarla ilgili idam ya da eziyet ya da eylemler sürdürülmesi.

VII. İlke

Savaş suçu ya da insanlığa ya da barışa karşı işlenen suçların eyleme geçirilmesinde suç ortaklığı, VI. İlkede belirtildiği üzere uluslararası hukuka göre bir suçtur.

Katılımcılar

Her dört ülke tarafından birer baş hakim, değişimli hakim ve savcı temin edilmiştir. Mahkemenin hakimleri:

Albay Rt Hon Sir Geoffrey Lawrence (Birleşik Krallık baş hakimi ve mahkeme başkanı)
Sir Norman Birkett (Birleşik Krallık değişimli hakimi)
Francis Biddle (ABD baş hakimi)
John Parker (ABD değişimli hakimi)
Profesör Henri Donnedieu de Vabres (Fransız baş hakim)
Robert Falco (Fransız değişimli hakim)
Tümgeneral Iona Nikitchenko (Sovyet baş hakim)
Yarbay Alexander Volchkov (Sovyet değişimli hakim)

Mahkemenin baş savcıları:

– Robert H. Jackson (Amerika Birleşik Devletleri, yardımcı avukatı Telford Taylor)
– Sir Hartley Shawcross (Birleşik Krallık, yardımcıları Binbaşı Sir David Maxwell-Fyfe, Sir John – – Wheeler-Bennett ve Anthony Marreco)
– Korgeneral R. A. Rudenko (Sovyetler Birliği)
– François de Menthon ve Auguste Champetier de Ribes (Fransa)

Göring, Hess, von Ribbentrop ve Keitel sanık sandalyelerinde

Bakınız, Uluslararası Ceza Mahkemesi – UCM | 11 Mart 2003’de Çalışmaya Başlayan Savaş Suçları, İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Soykırım Suçları Ve Saldırı Suçlarına Bakan Uluslararası Mahkeme – UCM’de Devam Eden Davalar…

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 29.03.2009 tarihinde Hale tarafından, Medeniyetler ve Ülkeler Tarihi Ansiklopedisi bölümünde paylaşılmıştır ve 1498 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi | Ekim 1945 \'te Amerika - Birleşik Krallık - Fransa Ve Rusya\'nın Açtığı Insanlık Suçu Davası - Nürnberg İlkeleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleSoyuz Programı | Sergey Korolyov Tarafından Sovyetlerin Ay Projesi Kapsamında Başlatılan İnsanlı Uzay Uçuşu Projesi - Tasarımı - Soyuz Uzay Aracı - So.. Sonraki MakaleCan Dündar | Kadının Hası

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz